Projekt oziroma operacija Učinkovito pravosodje je povezal vse pravosodne deležnike. Njegov ključen namen je optimizacija poslovnih procesov in zvišanje kompetenc zaposlenih, kar bo temelj za prihodnjo digitalno preobrazbo pravosodja. Ta bo prinesla hitrejši dostop do pravosodnih storitev, ki bodo tudi bolj kakovostne.
Državna sekretarka Valerija Jelen Kosi je navedla konkreten primer: "Ministrstvo za pravosodje v okviru te operacije zagotavlja dostop do kazenskih evidenc, potrdil o kaznovanosti ali nekaznovanosti v roku enega dne preko elektronskih komunikacij."
K notarjem na primer, v prihodnje ne bo treba več v pisarne, tudi pomembnejše pravne posle bo mogoče sklepati na daljavo. Ob tem predsednik notarske zbornice Bojan Podgoršek opozarja na spoštovanje vseh pravi, denimo poduka o pravnih posledicah, tveganjih ...
Vodja več projektov digitalizacije Primož Rojec je dodal: "Digitalizacija in te rešitve približujejo pravosodne storitve državljanom. Za to, da lahko do teh storitev na lažji način dostopajo, pa tudi hitreje in učinkoviteje."
Slovenija sicer na tem področju ni popolna začetnica. Zelo uspešne so e-dražbe, ki popolnoma potekajo prek spleta in projekt postopkovna pravičnost, v katerem stranke lahko preverijo, kaj se dogaja v sodnih postopkih. Vrhovno sodišče pa je za projekt izboljšanje kakovosti sodstva od Sveta Evrope dobilo priznanje Kristalna tehtnica.
Projekt Učinkovito pravosodje je s 26 milijoni evrov sofinanciral Evropski socialni sklad, šest milijonov je prispevala država.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje