Glede na to je pomembno ustvarjati razmere, v katerih bodo starši lahko imeli toliko otrok, kolikor so si jih želeli na začetku svoje poti, meni.
Izvedene ankete namreč kažejo, da bi si v Sloveniji povprečno vsak drugi par želel imeti po enega otroka več, kot jih ima v resnici, je minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti povedal na hibridni mednarodni konferenci Položaj velikih družin – prednosti in izzivi, ki sta jo v Ljubljani pripravili evropska mreža civilnih pobud Coface Families Europe in Družinska pobuda.
Po ministrovih besedah je treba zagotavljati razmere, v katerih večjega števila otrok ne bomo več povezovali s slabšo blaginjo ali celo revščino družine. Ena od pomembnih nalog celovite in učinkovite družinske politike je zmanjševanje razlik v blaginji posameznikov in parov brez otrok ter staršev z različnim številom otrok, je prepričan.
Kot je opomnil, je v naši državi več dobrih ukrepov v podporo vsem družinam in tudi nekaj takih, ki so posebej namenjeni velikim družinam. Med temi ukrepi so denimo materinski, starševski in očetovski dopust s stoodstotnim nadomestilom plače, skupaj pa trajajo kar 13 mesecev.
Nezaposlene matere v prvem letu otrokovega življenja prejemajo starševski dodatek, ki znaša 422 evrov. Otrok dobi ob rojstvu darilo v znesku 367 evrov, v času epidemije covida-19 pa še dodatnih 500 evrov. Sistem subvencioniranega predšolskega varstva je kakovosten in dostopen. Program za drugega otroka je brezplačen, če je v vrtcu hkrati s svojim bratom ali sestro, za tretjega in nadaljnje otroke v družini pa je vedno brezplačen.
A ob teh ukrepih bi bilo treba po njegovem mnenju poskrbeti tudi za rešitve na drugih področjih, tako denimo na stanovanjskem področju, na področjih trga dela in pokojninskega zavarovanja.
Državo vidi v vlogi tistega, ki ustvarja spodbudne razmere za odločitev za družino in njen razvoj. Verjame namreč, da je ključ za rešitev demografskega izziva v mladih in večjih družinah, ki imajo zagotovljen dom, varno zaposlitev in možnost za usklajeno družinsko in poklicno življenje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje