Med drugim predlagata pospešitev gradnje tretje razvojne osi, posodobitev železniške povezave in pripravo obljubljenih zakonskih rešitev za romska vprašanja.

V pobudi, ki so jo na seji januarja podprli tudi drugi državni svetniki, Lotrič in Zevnik predlagata poenostavitev in skrajšanje postopkov priprave občinskih prostorskih načrtov s sočasno pripravo strokovnih podlag za poselitev in kmetijstvo, ki so vsebinsko in grafično povezane. Država naj pri tem tudi prevzame financiranje izdelave poplavnih študij ter optimizira število mnenjedajalcev.

Vlada oz. pristojno ministrstvo za infrastrukturo naj pospešita aktivnosti za izgradnjo južnega dela tretje razvojne osi, pri čemer naj se začne čim prej graditi predor pod Gorjanci. Zagotoviti je treba tudi večje investicije v posodobitev železniške infrastrukture in izboljšanje frekvence vlakov, je zapisano v pobudi.

Vlada naj zagotovi ohranitev dislocirane enote Finančne uprave RS-ja v Metliki, ki je od 1. januarja do nadaljnjega začasno zaprta, v zakonodajni postopek naj čim prej predloži že leta 2023 obljubljene zakonske rešitve in ukrepe za urejanje romskih vprašanj, zagotovi naj tudi redno vzdrževanje regionalnih cest v Beli krajini in uredi hitre širokopasovne povezave.

Lotrič in Zevnik, nekdanji metliški župan, predlagata še, naj vlada stori vse, da bo čim prej sklenjen meddržavni sporazum s Hrvaško, ki je pogoj za prenovo mostu čez Kolpo na mejnem prehodu Vinica, ter pospeši dejavnosti za izgradnjo 110-kilovoltnega daljnovoda Kočevje–Črnomelj, ki bi zagotovil stabilno oskrbo z električno energijo za Belo krajino.

Pobuda je nastala na podlagi regijskega obiska novembra v Beli krajini, med katerim se je delegacija državnega sveta srečala z županjama in županom občin Semič, Metlika in Črnomelj ter tamkajšnjimi gospodarstveniki. Ti so med drugim opozorili na nujnost čimprejšnje izgradnje južnega dela tretje razvojne osi ter poudaril prepočasno urejanje železniškega prometa in romskih vprašanj.