Obe DZ obravnava po skrajšanem postopku.

Koalicijski poslanci so v zahtevi za izredno sejo pojasnili, da predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja prinaša spremembe, ki so se izkazale kot potrebne. Njihova uvedba zahteva določen čas, nekatere spremembe pa "zaradi zahtevnosti določb terjajo poglobljeno uskladitev na vseh ravneh", zato menijo, da je potrebna čim prejšnja obravnava oz. sprejetje zakona.

V dosedanji razpravi je bilo največ kritik deležno predlagano spreminjanje sestave sveta vrtca ali šole v korist ustanovitelja. Zaradi dogajanja ob obravnavi novele na matičnem odboru DZ za izobraževanje pa so v Levici dali pobudo, da se poslanko NSi-ja Ivo Dimic razreši z mesta predsednice odbora. Vodenje seje je namreč po njihovi presoji potekalo v nasprotju s poslovnikom DZ-ja in tudi v nasprotju z osnovnimi demokratičnimi standardi.

Seja odbora je namreč kljub drugačni odločitvi kolegija potekala preko 22. ure in je odbor kljub nasprotovanju poslancev Levice in LMŠ nadaljeval glasovanje k dopolnilom, Dimičeva pa je zavrnila tudi možnost postopkovnih predlogov. Kot je pojasnila v odgovoru na očitke Levice, so poslanci te stranke z neprimernim obnašanjem in postopkovnimi predlogi zavlačevali sejo. Po 22. uri so sejo nadaljevali, ker je bil odbor že v fazi glasovanja o vloženem dopolnilu k prvemu členu predloga novele, odbor pa je po njenih besedah tudi potrdil sklep o nadaljevanju seje.

Predsednik DZ-ja Igor Zorčič po tem zapletu predloga novele zakona o organiziranosti in financiranju vzgoje in izobraževanja ni uvrstil na decembrsko sejo DZ-ja. Danes pa je, potem ko je poslanka Levice Nataša Sukič znova izpostavila dogajanje ob obravnavi novele, povedal, da so opravili posvet in je parlamentarna zakonodajno-pravna služba pojasnila, da ni nobenih zadržkov za obravnavo predloga novele na seji.

Na izredni seji, ki se bo 22. decembra začela ob 10. uri, bodo obravnavali tudi predlog novele zakona o financiranju občin. Spremembe, ki jih predlaga vlada, se nanašajo na določbe o sofinanciranju občin z evidentiranimi romskimi naselji ter na enačbo za izračun deleža sredstev, ki je namenjen za sofinanciranje naložb iz načrta razvojnih programov posamezne občine. Dopolnjuje se tudi nabor nalog, ki jih opravljajo skupne občinske uprave in se sofinancirajo iz državnega proračuna.

Kot razlog za obravnavo omenjene novele na izredni seji pa so koalicijski poslanci navedli, da je želja predlagatelja, da bi se spremembe lahko začele uporabljati z začetkom prihodnjega leta in bi tako sovpadle z začetkom novega proračunskega leta.

Na izredno sejo so danes uvrstili tudi odločanje o novem članu sveta za sistem plač v javnem sektorju in njegovem namestniku. Kot je pojasnil Zorčič, je namreč ministrstvo za javno upravo DZ-ja pozvalo, da zaradi poteka mandata do 20. decembra imenuje novega člana in njegovega namestnika.