Ministra sta se zavzela za krepitev gospodarskega sodelovanja in načrtujeta skupni poslovni forum.

"Močno pozdravljam predvideno medsebojno odprtje veleposlaništev v Ljubljani in Rabatu do konca leta, kar pomeni novo poglavje v naših odnosih," je na novinarski konferenci povedala Tanja Fajon. Po mnenju obeh ministrov bo vzpostavitev veleposlaništev prispevala h krepitvi stikov in sodelovanja med državama. Ob tej priložnosti načrtujeta tudi skupni poslovni forum v manjšem formatu.

Ministra sta odprtje veleposlaništev naznanila med obiskom ministrice v Rabatu junija lani.

Tanja Fajon je po njunem srečanju poudarila dobre odnose med državama, ki temeljijo na spoštovanju, dialogu in želji po nadgradnji sodelovanja. Kot je dejala, Slovenija prepoznava velik potencial v sodelovanju na področjih energetike, infrastrukture, telekomunikacij, avtomobilske industrije, turizma in varovanja okolja.

Maroko v okviru soorganizacije svetovnega prvenstva v nogometu leta 2030 načrtuje tudi krepitev letalskih povezav z drugimi državami. Ministra sta pri tem omenila možno vzpostavitev direktnih poletov iz Slovenije, je sporočilo zunanje ministrstvo.

Bourita je Slovenijo označil za pomembno ekonomsko platformo, ki omogoča dostop do Zahodnega Balkana, Maroko pa za pomembno vstopno točko v Afriko. S Tanjo Fajon sta pozdravila tudi napredek pri sodelovanju v boju proti nezakonitemu priseljevanju.

Ministra sta na srečanju med drugim govorila o razmerah v Gazi, na Bližnjem vzhodu in v Ukrajini. Zavzela sta se za pravičen in trajen mir, ki bo temeljil na mednarodnem pravu. Prav tako sta se dotaknila vprašanja Zahodne Sahare.

Fajon je pri tem spomnila na dolgoletno podporo Slovenije v procesu pod vodstvom ZN-a za dosego obojestransko sprejemljive politične rešitve ob upoštevanju pravice do samoodločbe prebivalcev Zahodne Sahare.

Zahodna Sahara je ozemlje v severozahodni Afriki, ki meji na Maroko, Alžirijo in Mavretanijo. Do leta 1975 je bila španska kolonija, odtlej pa poteka spor med Marokom, ki ozemlje obravnava kot del svoje kraljevine, in Fronto Polisario, ki si ob podpori Alžirije prizadeva za neodvisnost Zahodne Sahare.

Zunanjega ministra Maroka so danes sprejeli tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar, premier Robert Golob in predsednica DZ-ja Urška Klakočar Zupančič.

Nataša Pirc Musar je prepričana, da bo vzpostavljanje stalnih diplomatskih predstavništev poglobilo politično, gospodarsko in kulturno sodelovanje med državama. Kot piše na njeni spletni strani, bo Slovenija veleposlaništvo v Rabatu odprla septembra.

Posebno pozornost sta predsednica in minister namenila tudi razmeram na Bližnjem vzhodu, pri čemer je predsednica Pirc Musar poudarila pomen dostopa humanitarne pomoči v Gazi in nujnost prenehanja izraelskih napadov na civiliste.

Golob in Bourita sta se strinjala, da je potencial za nadgradnjo odnosov velik, prav skorajšnje odprtje veleposlaništev v obeh državah pa mu bo dalo nov zagon, piše na spletni strani vlade.