Srečala se je tudi z rojaki v Severnem Porenju – Vestfaliji, so sporočili iz njenega urada.

Jaklitsch je s Polono Mal Bitenc, ki je na veleposlaništvu odgovorna za izvajanje konzularne dejavnosti, govorila o izzivih in potrebah, saj je v Nemčiji od 30.000 do 40.000 slovenskih izseljencev in zdomcev. Med drugim je zaradi velikega interesa beseda tekla o vzpostavitvi konzularnih dni v mestu Hilden v deželi Severno Porenje – Vestfalija, saj bi si rojaki tako lažje uredili potrebne dokumente. V pogovoru z veleposlanikom Francijem Butom pa je ministrica izrazila svoje veselje, da je veleposlanik vrata svoje rezidence odprl tudi slovenski skupnosti.

Ministrica se je v Berlinu srečala tudi s soustanoviteljem kreativnega centra CISpace Iztokom Petkom. V okviru galerije v centru med drugim omogočajo predstavitve slovenskih umetnikov. S člani Društva v tujini izobraženih Slovencev (VTIS) pa je ministrica izvedela več o študijskih ali poklicnih poteh članov v Nemčiji. V društvu so zagotovili, da si bodo prizadevali ohranjati in negovati skupnost v Berlinu. Predsednik novonastalega lokalnega odbora VTIS za Nemčijo Hugo Bosio je predstavil tudi načrtovane dejavnosti za člane v tem letu.

Jaklitsch je drugi dan obiska sklenila v Hildnu v Severnem Porenju – Vestfaliji, nemški zvezni deželi z največ prebivalci. Srečala se je s predstavniki slovenskih društev, ki delujejo v tem delu Nemčije, to sta Slovenski cvet iz Moersa in Slovenski zvon iz Krefelda, ter s predstavniki nekdanjih društev Bled iz Essna in Društva Franceta Prešerna iz Burscheida.

Zbrani so ministrici predstavili aktualne dejavnosti in pomembne projekte, ki jih načrtujejo v bližnji prihodnosti. Dotaknili so se nekaterih najbolj perečih vprašanj slovenske skupnosti, med drugim želje po konzularnem dnevu pri njih, pomanjkanja slovenskih duhovnikov in posledično zapiranja slovenskih župnij ter nezanimanja mladih za nadaljevanje društvenega življenja. Interes je dodatno oslabil čas pandemije covida-19.