Ministrico je pot najprej vodila v Kakanj, kjer se je v prostorih tamkajšnjega Slovenskega združenja meščanov Jožef Špringer srečala s predstavniki Združenja Slovencev Breza, Slovenskega združenja Encijan Zenica ter gostujočega kakanjskega društva.
"Društva slovenski jezik in kulturo ohranjajo skozi kulturne, glasbene, folklorne, športne, likovne in druge dejavnosti. Zavedajo pa se tudi povezovanja z matično domovino in iskreno čakajo trenutek, ko bodo lahko ponovno gostovali v Sloveniji," so v sporočilu za javnost zapisali v Uradu vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Ministrica se je vsem trem društvom zahvalila za trud in zvestobo slovenstvu ter izrazila podporo pri njihovem delovanju tudi v prihodnje.
Ob tej priložnosti je opravila tudi pogovor z duhovnikom iz samostana Janeza Krstnika v Kraljevi Sutjeski, ki je po navedbah slovenskega vladnega urada izrazil pripravljenost za občasno izvedbo maš v slovenskem jeziku.
V Sarajevu pa si je ministrica ogledala razstavo nagradnega natečaja I Feel SLOVEnia v prostorih slovenskega veleposlaništva, nato pa se je sestala s Pavlom Ocepkom, ki od oktobra 2015 na Filozofski fakulteti v Sarajevu vodi lektorat slovenskega jezika. Ta je ministrici predstavil idejo ureditve slovenske učilnice na tej fakulteti.
Dan je ministrica zaključila v druženju z rojaki, ki se združujejo v Slovensko društvo Cankar Sarajevo. V pogovoru so izrazili potrebo po večjih prostorih, kar bi omogočilo izvedbo vseh načrtovanih aktivnosti.
Učiteljica dopolnilnega pouka slovenskega jezika v Sarajevu, Kaknju, Zenici in Brezi Mateja Kregar je opozorila na neustreznost prostorov, ki jih imajo na voljo za izvajanje pouka. Prostor za vaje pevskega zbora in pouk jim bo zato do nadaljnjega nudilo veleposlaništvo, so še sporočili iz Urada vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje