Z ukrajinsko delegacijo je Klakočar Zupančič razpravljala tudi o morebitni ustanovitvi podobnega sodišča v Sloveniji.
Posebno protikorupcijsko sodišče v Ukrajini deluje od leta 2019. "Zakaj so se odločili ustanoviti posebno sodišče? Zato, da ne bi s tovrstnimi zadevami, ki so praviloma težja kazniva dejanja, obremenjevali rednih sodišč, zaradi politične izpostavljenosti obdolžencev in zato, ker ima takšno sodišče praviloma višje zaupanje javnosti in višji ugled," je pojasnila Klakočar Zupančič.
Kot je dejala, so tudi mednarodni strokovnjaki ocenili, da je bila ustanovitev protikorupcijskega sodišča v Ukrajini dobra poteza. Zaradi tega pa je z ukrajinsko delegacijo razpravljala o morebitni ustanovitvi podobnega sodišča v Sloveniji.
"Želela bi si, da takšna sodišča ne bi bila potrebna, ampak žal z razvojem družbe se razvijajo tudi kazniva dejanja in prehajajo iz tistih najbolj bazičnih v bolj prefinjene oblike, ki potrebujejo posebno obravnavo," je še dodala.
Pravnik in nekdanji pravosodni minister Aleš Zalar je medtem pojasnil, da so sodniki protikorupcijskega sodišča Ukrajine v tem tednu opravili izjemno veliko število pogovorov z najvišjimi predstavniki vseh treh vej slovenske oblasti.
Med drugim so pogovore opravili s predsednico države, ministricami in ministri za notranje zadeve, zunanje zadeve, pravosodje, generalnim direktorjem policije, predsednikom protikorupcijske komisije pa tudi z nevladno organizacijo Transparency International.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje