Ob tem pa je kot uvodni govornik na današnji mednarodni spletni konferenci RAID Digital izpostavil, da je pri novih tehnologijah ključno vprašanje zaupanja.
"Ko državljani spoznajo, da so te tehnologije varne, hkrati pa jim v vsakdanjem življenju prinašajo številne koristi, premagajo številne negotovosti in dvome, povezane z njihovo uporabo," je, kot so sporočili z ministrstva, poudaril Koritnik.
V govoru se je sicer osredotočil na dva pomembna elementa, ki lahko bistveno povečata zaupanje državljanov v digitalno tehnologijo: njihovo vključevanje v ustvarjanje storitev in odprtost podatkov. "Trdno sem prepričan, da lahko do uporabnikov prijazne storitve, aplikacije in rešitve dobimo le, če jih ustvarjamo skupaj z uporabniki," je dejal in izpostavil dva primera storitev, ki so bile soustvarjene skupaj z državljani: subvencionirane vozovnice za prevoz študentov in elektronski bolniški list.
Izjemno pomemben element zaupanja v digitalno tehnologijo so po njegovih besedah tudi odprti podatki. Evropska komisija je lani objavila poročilo o zrelosti odprtih podatkov, v katerem je bila Slovenija uvrščena na prvo mesto v kategoriji politike odprtih podatkov in na deveto mesto v skupni razvrstitvi.
"V Sloveniji smo trdno prepričani, da so podatki, če niso v nasprotju z interesi posameznika ali poslovnega subjekta, javno dobro. Zato si prizadevamo odpreti čim več javnih podatkov, da bi povečali preglednost naše javne uprave. Primer je spletna predstavitev državnega proračuna, kjer lahko državljani vsak dan vidijo, koliko je država porabila in za kaj ter koliko prihodkov je ustvarila," je dejal in kot eno od najvidnejših orodij izpostavil aplikacijo Erar, ki jo je razvila Komisija za preprečevanje korupcije.
Kot so še zapisali v sporočilu za javnost, ministrstvo za javno upravo stalno sodeluje tudi z univerzami in študenti, ki so v okviru svojih študijskih programov razvili ali ustvarili različne aplikacije odprtih podatkov. Ob tem pa s finančnimi spodbudami motivirajo tudi občine, da poenotijo svoje rešitve z vidika odpiranja podatkov in večje interoperabilnosti.
"Digitalna tehnologija že ima in bo zagotovo tudi v prihodnje imela pomemben vpliv na kakovost življenja vseh nas. Tako javni kot zasebni sektor pa si morata prizadevati, da bodo državljani bolj zaupali digitalni tehnologiji. S tem bomo lahko v prihodnje gradili zaupanje v institucije in ustvarjali storitve, ki jih vsi potrebujemo za našo boljšo prihodnost," je na konferenci, ki spodbuja sodelovanje pri skupnih izzivih in priložnostih, ki jih prinaša tehnološka regulacija po vsem svetu, sklenil Koritnik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje