Srečanje sta namenila tudi okrepljenim dejavnostim policije v občinah z Romi in se strinjala, da je občutek varnosti osnovni pogoj za uspešno vključenost ranljivih skupin v družbo.

Sogovornika sta sestanek namreč namenila tudi okrepljenim dejavnostim policije v občinah, v katerih občani poročajo o večjih težavah zaradi kaznivih dejanj nekaterih Romov. Ob tem je Lobnik pohvalil delo ministrstva za notranje zadeve, ki v svojih objavah skrbi za to, da okrepljene dejavnosti policije ne bi metale slabe luči na celotno romsko skupnost. Dosledno namreč poudarja dejstvo, da so pri konfliktnih situacijah, ki jih sprožajo posamezniki ali skupine Romov, odgovorni posamezniki z imeni in priimki, ne pa kar vsi Romi, so še dodali pri zagovorniku.

Sicer pa je Lobnik Poklukarju predstavil svoje delo v lanskem letu. Ministru je povedal, da je zagovornik lani svetovanje in podporo nudil več kot 600 posameznikom. Za izboljšanje varstva pred diskriminacijo je izdal 127 priporočil in diskriminacijo ugotovil v devetih postopkih. Diskriminacijo je ugotovil na področjih dela in zaposlovanja, dostopa do dobrin, storitev in stanovanj, pri zdravstvenem varstvu in v izobraževanju, so v sporočilu za javnost zapisali pri zagovorniku.

Govorila sta tudi o kršitvah vzbujanja nestrpnosti in spodbujanja sovraštva, nasilja in nestrpnosti. Policija je, kot je v rednem letnem poročilu objavil zagovornik, v letu 2023 izrekla ukrepe v 49 primerih obravnave kršitev vzbujanja nestrpnosti po zakonu o javnem redu in miru ter v 37 primerih kaznivih dejanj spodbujanja sovraštva, nasilja in nestrpnosti po kazenskem zakoniku.

Tema je bila tudi zagotavljanje dostopnosti prostorov v javni rabi, saj se rok za to izteče konec decembra 2025. Tudi objekti v pristojnosti ministrstva so med tistimi, ki še potrebujejo prilagoditve, da bodo dostopni tudi ljudem z različnimi invalidnostmi, so zapisali v sporočilu.