Kolegij predsednice DZ-ja je soglasno sklenil, da bo izredna seja DZ-ja v torek, 15. aprila. Na njej bodo obravnavali predlog za začetek postopka za spremembe ustave glede delovanja ustavnega sodišča, ki bi mu prinesla diskrecijsko pravico pri izbiri zadev, in predlog novele zakona o divjadi in lovstvu. Dogovorili so se tudi o sklicu aprilske seje.

Predlog sprememb glede dela ustavnega sodišča je že ostal brez zadostne podpore na ustavni komisiji. Skladno s poslovnikom pa ga čaka še obravnava na plenarni seji.

Vladna koalicija je namreč pri predlogih, kjer je pobudnica, dvotretjinsko podporo ob velikem razkoraku v pogledih s SDS-om iskala v sodelovanju z opozicijskim NSi-jem, ki se je ob začetku mandata sam zavzel za še več sprememb ustave. A je najmanjša opozicijska stranka v zadnjih mesecih lanskega leta sprejela stališče, da so časi za ustavne spremembe v tem mandatu minili in odtlej ne zagotavlja več podpore nobeni izmed predlaganih sprememb, tudi tistih, kjer so sami nastopili kot (so)pobudniki.

Na kolegiju so obravnavali tudi predlog za sklic aprilske redne seje, ki se bo začela 22. aprila. Poslanec NSi-ja Jožef Horvat je predlagal, da se iz gradiva za aprilsko sejo črta oz. na majsko sejo prestavijo trije od šestih zakonskih predlogov, ki jih je predlagal NSi. In sicer predlog novele zakona o voznikih, predlog novele zakona o osnovni šoli in predlog novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.

Namestnik vodje poslanske skupine Svoboda Lenart Žavbi je predlagal, da bi tudi zakon o kmetijsko-gozdarski zbornici prestavili na maj, "glede na to, da je aprilska seja zaradi velikonočnega ponedeljka malo pokrajšana". Po njegovem mnenju pa je nesprejemljivo, da bi predlog novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju obravnavali po aprilski seji, saj je celotna javnost obveščena o pogajanjih in usklajevanjih pokojninske reforme, hkrati bi bila pokojninska reforma sprejeta tudi v skladu z obljubami Evropski komisiji. Predloga NSi-ja zato niso podprli, pokojninsko reformo bodo tako poslanci obravnavali na aprilski redni seji.

Na aprilsko sejo so tako uvrstili predlog novele zakona o voznikih, predlo novele zakona o Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije. Na njej pa bo glavna točka najbrž že druga interpelacija o delu in odgovornosti vlade, ki jo je zaradi izjav premierja Roberta Goloba o pokojninski reformi druge vlade Janeza Janše vložil SDS.

Poslanci bodo znova odločali tudi o noveli zakona o zdravstveni dejavnosti, potem ko je DS v sredo nanjo izglasoval veto. Obravnavali bodo tudi več zakonov s področja zdravstva in sociale. Med drugim pa bodo obravnavali še predlog zakona o medijih, novelo zakona o tujcih, novelo zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev ter predlog zakona o gostinstvu.

Kolegij je sklenil tudi, da bo DZ po skrajšanem postopku obravnaval predlog novele zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. Obravnavi po skrajšanem postopku je sicer nasprotoval NSi. Skrajšani postopek namreč predlagatelj utemeljuje s tem, da gre za uskladitev z odločbo ustavnega sodišča, vendar pa predlaga tudi druge spremembe, ki niso zgolj manj zahtevne. "Na primer odpiranje možnosti, da sta obe spolni celici darovani," je navedel Horvat. A je kolegij kljub temu sklenil, da bo DZ novelo zakona obravnaval po skrajšanem postopku.

Po skrajšanem postopku pa bo DZ obravnaval tudi predlog novele zakona o oskrbi z električno energijo.

Sprejeli so še terminski program dela DZ-ja za maj in junij.

Odboru DZ-ja za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo in odboru DZ-ja za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pa so dovolili, da po potrebi zasedata tudi po 22. uri.