Foto: BoBo
Foto: BoBo

Ženske so bile predvsem posredno skozi celotno zgodovino vključene v oborožene sile, opominjajo na ministrstvu.

Trenutno na svetu ni oboroženih sil, ki bi bile spolno reprezentativne, torej da jih polovico sestavljajo ženske, je v nagovoru na posvetu o tej temi dejala državna sekretarka na ministrstvu Tina Heferle. Gledano skozi prizmo zgodovine so bile oborožene sile po njenih besedah skoraj vedno izključno moška institucija, kljub temu pa so bile ženske predvsem posredno skozi celotno zgodovino vključene v oborožene sile in bojevanje, so njene besede povzeli na ministrstvu, ki je posvet skupaj s policijo organiziralo v četrtek v prostorih Policijske akademije v Tacnu.

Kot je dejala državna sekretarka, ima policija za delo v mednarodnih civilnih misijah usposobljenih 19 policistk, od tega jih je bilo v misije napotenih 11. Vseh policistk in policistov, usposobljenih za delo v mednarodnih civilnih misijah, je 250, od tega jih je bilo 180 napotenih v mednarodne civilne misije.

Policija je v mednarodnih misijah začela sodelovati leta 1997. Takrat je bil v mednarodno svetovalno policijsko misijo MAPE v Albanijo napoten prvi slovenski policist. Leta 2000 pa je bila za delo v mednarodni civilni misiji usposobljena prva policistka, ki je bila istega leta napotena v misijo Združenih narodov (ZN) na Kosovo. Policija trenutno aktivno prispeva policijske strokovnjake v tri misije Evropske unije, ki so na Kosovu, v Palestini in Gruziji, ter enega v misijo ZN-a na Kosovu.

Po navedbah namestnika generalnega direktorja policije Roberta Ferenca pa več analiz ugotavlja, da so višje stopnje enakosti spolov povezane z manjšo nagnjenostjo h konfliktom tako med državami kot znotraj njih. A kljub vse večjemu mednarodnemu priznavanju vloge žensk pri vzpostavljanju in ohranjanju varnosti je njihova zastopanost v mirovnih in varnostnih procesih po njegovem mnenju premajhna.

Na ženske in dekleta ne smemo gledati samo kot na žrtve konfliktov, saj so imele vedno pomembno vlogo pripadnic oboroženih struktur, zagovornic človekovih pravic in aktivnih akterk tako v formalnih kot neformalnih procesih izgradnje miru in obnove, je poudaril.

Na ministrstvu za notranje zadeve skupaj z organoma v sestavi izvajajo precej dejavnosti za uresničevanje načela enakosti spolov. Ena od ključnih je posvetovalno telo za integracijo načela enakosti spolov, ki je bilo ustanovljeno leta 2009. Na Policijski akademiji pa je bil leta 2014 ustanovljen Center za raziskovanje in socialne veščine, kar je olajšalo izvajanje posameznih aktivnosti na področju enakih možnosti spolov, so še navedli na ministrstvu.