Vse tehnologije, ki omogočajo podnebno nevtralnost, so na voljo, so se strinjali udeleženci srečanja v okviru cikla Pogovori za boljšo Slovenijo, ki jih pripravlja stranka NSi.

Slovenija pri zelenem prehodu ne sme zaostajati, treba je izkoristiti nove tehnologije, ki so nam na voljo, je na pogovoru o zelenem prehodu, trajnostnem gospodarstvu in varovanju okolja dejal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec.

Minister je pri tem mislil predvsem na nuklearno energijo, s katero bi dosegli cilje iz zelenega prehoda in bi lahko postali energetsko neodvisni. "Za energetsko neodvisnost je nuklearna energija nujna," je poudaril.

Vodja službe za načrtovanje in nadzor pri Gen energiji, predsednik Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije in univerzitetni profesor Tomaž Žagar pa je dejal, da je odločitev, da gre Slovenija naprej z drugim blokom Nuklearne elektrarne Krško in obnovljivimi viri energije, prava in moderna.

Če želimo veliko obnovljivih virov energije, potrebujemo jedrsko energijo, saj obnovljivi viri energije niso stalni vir. S strokovnega vidika jedrska energija zagotovo spada med trajnostne, je dejal Žagar in pojasnil, da so izpusti ogljikovega dioksida v ozračje iz jedrske energije manjši ali primerljivi z vodo, soncem in vetrom. Jedrska energija ima po njegovih besedah manjši vpliv na okolje kot vsi drugi viri.

Ko govorimo o stroških proizvodnje elektrike, moramo po Žagarjevih besedah pogledati realne stroške pod enakimi pogoji. Če pogledamo obnovljive vire energije in jedrsko energijo, so z naložbenih vidikov zelo podobni: vsi potrebujejo ogromno količino denarja na začetku, da elektrarno zgradimo, nato pa zelo malo. Žagar upa, da bo taksonomija v Evropi naredila red, da bo lahko jedrska energija dostopala do kapitala po primerljivi ceni kot obnovljivi viri energije.

Izvršna direktorica CER partnerstva za trajnostno gospodarstvo Ana Struna Bregar meni, da je treba povečati ambicije in da imamo vse tehnologije, ki nam omogočajo podnebno nevtralnost, danes na voljo. Je pa opozorila na potrebno sodelovanje, saj je zeleni prehod medsektorski.

Minister Vrtovec je poudaril tudi nujnost poenostavitev umeščanja v prostor in dejal, da je za strateške energetske projekte potrebna interventna zakonodaja za umeščanje v prostor. Izpostavil je težave s postopki glede hidroelektrarn in dejal, da bi radi bili energetsko neodvisni in da govorimo o obnovljivih virih energije, a le do hišnega praga.