Kovšca je izpostavil, da so slovenski duhovniki in Cerkev v preteklosti igrali izjemno pomembno vlogo pri ohranjanju narodne zavesti, slovenske kulture, jezika ter narodnih gibanj. Kot je dejal, nas je pretekla in polpretekla zgodovina prek bridkih izkušenj učila, da je verska svoboda ena bolj ranljivih človekovih svoboščin.

Po njegovih besedah toleriranje verske svobode s strani države ne sme biti razumljeno kot ideološko-politično vprašanje. "Religiozna in svetovno nazorska nevtralnost države pomeni, da je nepristranska, da religij in svetovnih nazorov, filozofij in ideologij niti ne podpira niti ne ovira. Zapoved nevtralnosti in prepoved vmešavanja v posameznikovo svobodo je zato ključna dolžnost držav," je dejal.

Poudaril je omejenost države pri njenem izvajanju moči nad verskimi skupnostmi in ob tem dodal, da verske skupnosti, ki znajo voditi dialog druga z drugo, ne le z državo, krepijo socialno in družbeno odgovorno vlogo države ter sooblikujejo identiteto naroda, ne le posameznikov.

Teme duhovnosti, človekovega dostojanstva in osmišljanja bivanja presegajo pravno formalne delitve in s svojo etično dimenzijo vplivajo tudi na vzgojno, kulturno, izobraževalno in socialno področje, zato mora odnos verske skupnosti in države temeljiti na medsebojnem spoštovanju in priznavanju, je dejal. Izrazil je željo, da bi oblika dialoga, kot je današnji simpozij, postala trajna tudi v prihodnje.

Apostolski nuncij Jean-Marie Speich je spomnil, da današnji simpozij poteka ob srebrni obletnici obiska papeža Janeza Pavla II. v Sloveniji in hkrati ob 30-letnici samostojne demokratične Slovenije. Obletnici imata veliko simbolično in pomembno vrednost, saj je Janez Pavel II. z velikim osebnim zanimanjem spremljal ter spodbujal prizadevanja državljanov Slovenije za vzpostavitev demokracije in neodvisnosti dežele, je dejal. Zaradi osebne odločitve tega papeža pa je bil sveti sedež tudi med prvimi, ki je priznal suverenost in neodvisnost Slovenije.

Nuncij je poudaril še, da je Janez Pavel II. cenil versko svobodo in jo imel za "temeljni kamen vseh človekovih pravic in za preizkusni kamen za spoštovanje človeka, dostojanstva in njegovih pravic v državi". Izrazil je upanje, da bo današnja konferenca rodovitna za vse in da bo pripomogla k opogumljanju dobrega dialoga med Cerkvijo in državo.