Pristojna ministrstva so sprejela zavezo za takojšen začetek reševanja te akutne problematike, so sporočili z vrhovnega sodišča.
Sestanka, ki je potekal na pobudo predsednika vrhovnega sodišča Miodraga Đorđevića, so se udeležili minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec in pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan, namestnik varuha človekovih pravic Ivan Šelih ter predstavniki ministrstev za solidarno prihodnost in za zdravje.
Predstavniki sodstva so izpostavili več let trajajočo problematiko zagotavljanja storitev za duševno zdravje v varovanih oddelkih socialnovarstvenih zavodov, nanjo sodišča opozarjajo že od leta 2016. V povezavi s tem so udeležence sestanka pozvali k sprejetju zaveze za čim hitrejšo rešitev sedanjega stanja.
O omenjeni problematiki je že odločalo tudi ustavno sodišče, ki je ob obravnavi ustavne pritožbe enega od varovancev zaradi bivanja v neprimernih razmerah že leta 2019 odločilo, da je zakon o duševnem zdravju v neskladju z ustavo. Državnemu zboru je naložilo, da mora protiustavnost odpraviti, vladi pa, da mora brez nepotrebnega odlašanja sprejeti nujne ukrepe in zagotoviti ustrezne prostorske zmogljivosti in dovolj osebja.
A varovani oddelki so še vedno prezasedeni, prav tako še vedno niso zagotovljeni specializirani oddelki za resno ogrožajoče posameznike, med katerimi so tudi storilci kaznivih dejanj, in za otroke. Poleg tega zaradi prezasedenosti in neustreznih pogojev zavodi zavračajo tudi sprejem najbolj ogrožajočih bolnikov, kar predstavlja izjemno težavo za sodišča, saj sodniki nimajo kam nastaniti oseb, za katere bi najboljšo rešitev predstavljala oskrba v varovanih oddelkih, so opozorili v sporočilu po srečanju.
O tej problematiki je vrhovno sodišče odločalo že leta 2019, ko je sprejelo stališče, da nastanitev v prostore, namenjene skupnemu bivanju, posega v človekove pravice. V tej odločbi je tudi določilo začasen način izvršitve tako, da je osebo začasno nastanilo tja, kjer je bila pred tem – to je na psihiatrično kliniko. "Taki praksi so sledila in še vedno sledijo tudi druga sodišča, vendar gre za ustavnopravno nedopustno stanje, saj to pomeni, da je v bolnišnicah manj prostora za ljudi, ki potrebujejo akutno bolnišnično psihiatrično zdravljenje," so še zapisali.
Udeleženci so se strinjali, da gre za perečo težavo, ki jo je treba čim prej rešiti, zato so podprli sprejetje sklepov o konkretnih ukrepih za reševanje nastale situacije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje