"Bistveno je, da ljudje slišijo, kakšni so predlogi stroke," je pojasnila Janja Sluga.

V svetu za nacionalno varnost bi morali po mnenju nepovezanih poslancev sodelovati tako koalicijske kot opozicijske poslanske skupine kot tudi predstavniki stroke. Njihova naloga pa bi morala biti uskladitev mnenja in ukrepov ministrstev ter drugih državnih organov in drugih organizacij pri izvajanju dejavnosti nacionalne varnosti, so navedli v pozivu predsedniku vlade.

Kot so še izpostavili, je Slovenija trenutno na prelomni točki, ko lahko z mehkimi in uravnoteženimi ukrepi zaustavi širjenje nove različice virusa in na ta način prepreči, da bi za to plačali tako visoko ceno kot preteklo jesen in zimo.

"V poslanski skupini nepovezanih poslancev zaupamo zdravstveni stroki, s katero se strinjamo, da sta ključna dejavnika, da dolgoročno premagamo epidemijo, dosledno spoštovanje zaščitnih ukrepov in cepljenje proti covidu-19 oziroma dovolj visok odstotek precepljenosti, kar bi bistveno omejilo širjenje okužb in zaščitilo tiste, ki to najbolj potrebujejo," so ob tem še zapisali v pozivu.

Svet za nacionalno varnost je bil sicer nazadnje sklican pred skoraj letom dni, zato na predlagani seji nepovezani poslanci pričakujejo poglobljeno razpravo o napovedanih zdravstvenih razmerah in varnostnih tveganjih, ki čakajo Slovenijo v prihodnjih mesecih, so še opozorili.

"Epidemija ni stvar politike, levih ali desnih, ampak je stvar zdravja, pri zdravju pa smo prav vsi enaki. V preteklem letu in pol smo imeli ves čas občutek, da vlada požar gasi, namesto da bi se ga trudila preprečiti," je v današnji izjavi za medije poudarila vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Sluga.

V pismu predsedniku vlade pozivajo še k odgovoru na vprašanje, kako bodo predstavniki oblasti izboljšali način komuniciranja z javnostjo. Nepovezani poslanci so namreč prepričani, da bi prepričljive in strokovno utemeljene predstavitve epidemičnega stanja in ukrepov ter prijazni pozivi, brez groženj, privedli do pozitivnega odziva državljank in državljanov.