Letos sicer še neuradno, naslednje leto pa verjetno že uradno, je 12. junij razglašen za dan srbsko-slovenskega prijateljstva, so povedali govorci na dogodku na Fužinskem gradu, ki se ga je udeležilo okoli 60 ljudi, tudi princ Aleksandar II. Karađorđević in princesa Katarina Karađorđević. Dogodek je organiziral Srbski kulturni center – srbska knjižnica Mihajlo Pupin iz Ljubljane, skupaj z Nacionalnim svetom slovenske narodne manjšine v Republiki Srbiji, Slovenskim poslovnim klubom iz Beograda in beograjskim Mestnim muzejem.
Prvič so dan srbsko-slovenskega prijateljstva sicer praznovali lani pod pokroviteljstvom Ljubljane, Maribora, Kranja, Kopra, Novega mesta, Nove Gorice in Velenja.
12. junij je bil za dan prijateljstva med Srbi in Slovenci izbran zato, ker sta na ta dan leta 1903 skupaj nastopila slovenski skladatelj Davorin Jenko in srbski skladatelj Stevan Mokranjac. Prav omenjeni dvojec je bil tudi osrednji motiv letošnjega dogodka, saj pooseblja dobre odnose med narodoma, so zapisali pri srbskem kulturnem centru.
Z današnjim dnem se je zaključila tudi desetdnevna razstava z naslovom Stevan Stojanović Mokranjac in Davorin Jenko – Prijateljstvo, ki živi, ki se je za javnost odprla 1. junija. Poleg odličnega medsebojnega sodelovanja sta oba skladatelja pomembno prispevala h kulturnemu razvoju in prijateljstvu med Srbi in Slovenci.
V okviru praznovanja se je ob 18. uri začel slavnostni dogodek na Fužinskem gradu, ki ga je z nagovorom odprl organizator Marko Sladojević, takoj za njim pa so na oder stopili srbski princ, veleposlanik Bosne in Hercegovine v Sloveniji Milorad Živković v imenu predsednice Republike Srbske Željke Cvijanović, prvi svetovalec za kulturo na veleposlaništvu Republike Srbije Aleksandar Gatalica, Divna Obrenović kot predstavnica knjižnice Mihajlo Pupin, Jelena Medaković iz Mestnega muzeja Beograd in drugi.
Obrenovićeva je poudarila lik in delo srbskega fizika Mihajla Pupina, ki je bil po njeni oceni velik humanist in humanitarec. V luči tega so organizatorji pripravili tudi donatorski večer oziroma dobrodelno dražbo umetniških del, z namenom zbiranja sredstev za pomoč otroškim bolnišnicam v Ljubljani, Beogradu in Banja Luki.
Na dražbi so bile za nakup na voljo umetnine Zorana Mušiča, Gabrijela Stupice, Pabla Picassa, Salvadorja Dalija, Vladimirja Veličkovića, Ivana Čobala in mnogih drugih umetnikov. Cene za posamezno umetnino so se gibale med 250 in nekaj tisoč evri.
Slovesnost je vodila Nađa Higl, srbska svetovna prvakinja na 200 metrov prsno iz leta 2009.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje