Kandidati se lahko prijavijo v dveh prijavnih rokih, in sicer od 15. februarja do 18. marca ter od 25. do 31. avgusta, so sporočili z ministrstva.

Na javnih višjih strokovnih šolah in višjih strokovnih šolah s koncesijo je razpisanih 4290 mest za redni študij in 3435 mest za izredni študij. Ponudbo vpisnih mest za izredne študente dopolnjujejo zasebne višje strokovne šole, ki razpisujejo še dodatnih 4075 vpisnih mest. Skupaj je v študijskem letu 2022/2023 razpisanih 11.800 vpisnih mest.

Študenti višjih strokovnih šol v dveh letih študija pridobijo uporabno strokovno znanje, utemeljeno na praktičnem izobraževanju v podjetjih, v katerih je študentom omogočen neposreden stik z delodajalci. V Sloveniji deluje 49 javnih in zasebnih višjih strokovnih šol, ki izvajajo 33 različnih študijskih programov.

Postopek prijave v višje strokovne šole poteka prek Višješolske prijavne službe s sedežem v Šolskem centru Celje.

Informativna dneva na višjih strokovnih šolah bosta letos 11. in 12. februarja. Višje strokovne šole bodo do 15. junija v prvem prijavnem roku obvestile vse kandidate o roku za opravljanje preizkusa posebne nadarjenosti oziroma psihofizične sposobnosti. Višješolska prijavna služba bo do 21. julija kandidate, ki so se za vpis prijavili s prvo prijavo, pisno seznanila z izidom izbirnega postopka.

Podatki o prostih mestih za drugi prijavni rok bodo objavljeni do 24. avgusta na spletni strani Višješolske prijavne službe in na spletnih straneh višjih strokovnih šol. Višje strokovne šole bodo do 9. septembra v drugem prijavnem roku obvestile vse kandidate o roku za opravljanje preizkusa posebne nadarjenosti oziroma psihofizične sposobnosti. Z izidom izbirnega postopka bo višješolska prijavna služba kandidate v drugem roku obvestila do 23. septembra.

Izredni študenti se lahko na prosta mesta vpisujejo do 28. oktobra.

Hkrati z razpisom za vpis v višje strokovno izobraževanje je objavljen tudi razpis za sprejem študentov višjih šol v dijaške domove.