Ta omogoča, da državi v primeru motnje v oskrbi s plinom svojih zaščitenih odjemalcev zaprosita za solidarnostno pomoč. Podoben sporazum z Italijo je DZ že ratificiral.

Predlog sporazuma, ki so ga člani odbora na današnji seji potrdili soglasno, ureja tehnične, pravne in finančne podlage za izvajanje solidarnostnega mehanizma med državami članicami EU-ja za pomoč pri dobavi plina zaščitenim odjemalcem v skladu z evropsko uredbo o ukrepih za zagotavljanje zanesljivosti oskrbe s plinom. Sporazum bi veljal za obe strani, torej bi lahko Slovenija zaprosila Hrvaško za pomoč in obratno.

Država mehanizem aktivira kot zadnjo možnost, potem ko je izvedla vse mogoče ukrepe za zagotovitev oskrbe svojih zaščitenih odjemalcev, vključno z ukinitvijo dobave plina vsem svojim nezaščitenim odjemalcem. Skladno s slovensko zakonodajo so zaščiteni odjemalci poleg gospodinjstev tudi zdravstvene dejavnosti z rehabilitacijo in nego, vzgojno-varstvene dejavnosti, izobraževalne dejavnosti z dijaškimi in študentskimi domovi ter univerzitetnimi knjižnicami, pa tudi socialnovarstvene dejavnosti.

Skladno s sporazumom bo država, ki nudi solidarnostno pomoč, po svojih najboljših močeh izvedla ukrepe v svojem plinskem sistemu, da bi lahko ponudila potrebno količino plina državi prejemnici. Če se ta odloči za prejem ponudbe za oskrbo s plinom v okviru solidarnostne pomoči, se skladno z evropsko uredbo in sporazumom obveže zagotoviti plačilo prejetega plina.

DZ je sredi julija ratificiral sporazum med Slovenijo in Italijo o solidarnostnih ukrepih za zagotovitev zanesljivosti oskrbe s plinom. Dejavnosti za sklenitev takšnega sporazuma z Avstrijo pa še potekajo. Kot je na današnji seji pojasnil Jurij Vertačnik z ministrstva za infrastrukturo, ima Avstrija drugačen koncept kot Italija. "To pomeni drugačne postopke, procese in pristope," je dejal.

Avstrija ima svojo borzo oz. platformo in kdor išče plin, ga gre kupit tja. Ključno za takšne sporazume pa je, da sta entiteti, ki se dogovarjata, operaterja prenosnih sistemov, točka izmenjave pa je mejna točka, je ponazoril. Zato bosta državi po njegovih besedah skušali najti skupne točke in nove rešitve, "da bomo lahko tako mi kot oni izvajali svoj proces".

Z Madžarsko se po njegovih besedah za takšen sporazum ne dogovarjajo. Plinska povezava z Madžarsko je sicer načrtovana, ni pa še jasno, ali se bo gradila ali ne. "Ker je še nimamo, ne sklepamo tovrstnih sporazumov oz. tega evropska uredba ne predvideva," je povedal.