S predlogom so med drugim zahtevali, da se poveča nadzor nad delom Državne volilne komisije (DVK) in uveljavi njeno odgovornost ob nepravilnostih.
Predlog priporočila vladi v zvezi z vzpostavitvijo pogojev za zakonitost volitev, enotno uporabo zakonodaje, ki se nanaša na volilne in referendumske postopke, za zagotavljanje javnosti, integritete, nepristranskosti in objektivnosti dela komisije ter poštenostjo izvedbe volitev ter referendumov so pripravili v SDS-u.
Tak predlog so med drugim vložili zaradi nepravilnosti, ki so se na državnozborskih volitvah pojavile s pošiljanjem glasovnic v tujino, direktorju DVK-ja Dušanu Vučku očitajo malomarnost pri opravljanju dela ter "izgon medijev iz DVK-ja", je na seji v imenu predlagatelja pojasnil poslanec SDS-a Branko Grims.
Grims meni, "da nekdo nekaj skriva" in da je to hud madež ter utemeljen sum za legalnost in legitimnost volitev. Poslance SDS-a je med drugim zmotilo tudi to, da na seji odbora Vučko ni bil prisoten, predsednica odbora Tereza Novak, poslanka Gibanja Svoboda, je pojasnila, da je Vučko v obrazložitev poslal pisno.
Mnenje vlade, ki zahteve SDS-a ne podpira, je predstavil državni sekretar na ministrstvu za javno upravo Jure Trbič. Zakon o volitvah jasno določa pristojnosti DVK-ja kot neodvisnega organa, za nadzor pa obstaja več vzvodov, je pojasnil. Med drugim ima vsak kandidat in predstavnik liste možnost za pripombe zoper odločitve DVK-ja, pri izvedbi glasovanj pa so lahko navzoči tudi zaupniki vsake liste in opazovalci, kar povečuje legitimnost volitev in zmanjšuje možnost nepravilnosti. Med njimi so tudi predstavniki mednarodnih organizacij, ki so po letošnjih državnozborskih volitvah ugotovili, da je zaupanje v DVK in volitve v Sloveniji visoko, je pojasnil.
Vlada zato meni, da je veljavna ureditev v Sloveniji ustavna, v skladu z mednarodnimi standardi in ustrezna, zagotavlja pa tudi, da DVK in drugi volilni organi delujejo zakonito, nepristransko in objektivno ter da je volilni proces svoboden in zakonit. DVK je pristojnemu ministrstvu po volitvah posredoval svoje predloge za spremembe in dopolnitve volilne zakonodaje zaradi nadaljnjega izboljšanja volilnih procesov, ki jih bo vlada preučila, je pojasnil Trbič.
Poslanka Levice Nataša Sukič je dejala, da gre le še za "enega od znamenitih medijskih spektaklov SDS-a", kjer v "trumpovski maniri" izpodbijajo legitimnost volitev. Poslanka Gibanja Svoboda Janja Sluga pa je SDS-u očitala, da menijo, da volitve niso bile legitimne, ker so jih izgubili in zdaj diskreditirajo vse, ki jim "stojijo na poti do oblasti". "Ne razumete, kako škodljivo je to, da sejete dvom v vse institucije v tej državi in vsepovsod vidite zarote," je dejala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje