Poslance sta sprejela obrambni minister Marjan Šarec in v. d. generalnega direktorja uprave za zaščito in reševanje Leon Behin, ki sta jim predstavila investicije in spremembe v sistemu v zadnjega pol leta, so sporočili z ministrstva.
Poslanci so se v državnem logističnem centru Roje najprej seznanili z opremo, ki jo imajo enote za zaščito in reševanje, so zapisali v sporočilu za javnost ministrstva.
Šarec je predstavil številne ukrepe v okviru sistema, od obsežnih nakupov opreme, ki jih ministrstvo izvaja s pomočjo sredstev EU-ja, do izgradnje nacionalnega centra zaščite in reševanja na Igu pri Ljubljani s sežanskim podcentrom za požare v naravnem okolju, za katerega bo razpis objavljen še ta mesec, in podcentrom za poplave v severovzhodni Sloveniji.
Ob tem je minister opozoril tudi na dopolnitve in posodobitve več državnih načrtov za pripravljenost in odzivanje, ki jih na upravi pripravljajo za čim hitrejše in učinkovitejše odzivanje enot zaščite in reševanja, so navedli.
Trenutno sta v sklepni fazi načrta v primeru radiološkega, biološkega ali kemičnega onesnaženja ter v primeru terorističnega napada, v pripravi so dopolnitve državnega načrta za požar v naravnem okolju in nekaterih drugih načrtov, spreminjajo tudi način vodenja intervencij, in sicer tako, da bodo imeli štabi civilne zaščite veliko večji vpliv za takojšen in koordiniran odziv reševalnih struktur.
Vodstvi ministrstva in uprave pa sta v Rojah predstavili še enoto za hitre reševalne intervencije EHI, ki se ob večjih nesrečah nemudoma odzove, ter jamarsko in enoto za prečrpavanje večjih količin vode, ki je bila pretekli konec tedna aktivirana ob poplavah v Trbovljah.
Poslancem so predstavili tudi tri četrtine vse tipizirane opreme, ki jih ministrstvo namerava kupiti do sredine prihodnjega leta in jo bodo za učinkovito odzivanje razdelili lokalnim skupnostim. Vrednost tega projekta je skoraj 35 milijonov evrov, od tega je 25 milijonov evrov od evropskih sredstev in slovenske udeležbe, so dodali na ministrstvu. Poslanci so si ogledali tudi 40 tovornjakov s posebnimi zabojniki in opremo za delovanje ob poplavah.
Poslanci pa so si ogledali še opremo, ki je namenjena predvsem enoti za tehnično reševanje v primeru potresov. Navedena enota je pri nas prva začela uporabljati tako imenovani samonakladalni kontejnerski sistem, ki ga zdaj množično uvajajo v sistem zaščite in reševanja.
Pokazali so jim tudi objekt s popolnoma novim sodobnim paletnim regalnim skladiščem z evropskimi strateškimi rezervami zalog medicinskih sredstev in osebne zaščitne opreme rescEU, ki je še z osmimi tovrstnimi skladišči po Evropi na razpolago EU-ju ob večjih nesrečah.
Ob tem je vodstvo uprave predstavilo projekt od evropskih strateških zalog, za katerega so pogodbo podpisali februarja in se nanaša na 250 nastanitvenih kapacitet z mobilnim sestavom ter povsem energetsko in drugače samooskrbnih. Slovenija je v tem projektu udeležena s še šestimi državami.
Poslanci so obisk končali v izobraževalnem centru za zaščito in reševanje na Igu, kjer so se seznanili z nalogami in organizacijo centra in gasilske šole, ogledali pa so si tudi prikaz gašenja v vroči celici, so še sporočili z ministrstva.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje