Mladim iz skupnosti je lahko takšna izbrana družina tudi program Sqvot, ki deluje pri društvu, so predlagali.
Veliko pripadnikov skupnosti LGBTIQ+ z razkritjem svoje spolne usmerjenosti izgubi varno okolje, ki jim ga je predstavljala primarna družina, tako denimo starši, stari starši in skrbniki, in s katero so preživljali novoletne praznike. Nekateri iz skupnosti se kljub temu vračajo v družinsko okolje, s tem pa se izpostavljajo stresu, ki vpliva na njihovo duševno zdravje, so sporočili iz društva.
Ob tem poudarjajo, da so normativi glede t. i. prave družine in pravega preživljanja praznikov v naši družbi še vedno zelo navzoči. Glede na to je po njihovih navedbah pomembno ozaveščati in opozarjati, da so osebe, ki predstavljajo varnost, udobje in dom, t. i. izbrana družina, prav tako ali pa celo legitimnejše in da lahko dajo enako ali še več kot primarna družina.
Glede na raziskovalno poročilo Ljubo doma? Bivanjske razmere LGBTIQ+ oseb v Sloveniji, ki ga je društvo izdalo leta 2021, je več kot četrtina tistih mladih, ki so izpolnili vprašalnik, v veliki meri ekonomsko odvisnih od svojih staršev. Več kot polovica jih trenutno prebiva pri starših ali skrbnikih, kar njihovo ekonomsko odvisnost dodatno poglablja.
Med tistimi, ki so ekonomsko odvisni od svojih staršev ali skrbnikov in trenutno živijo pri njih, jih več kot polovica prikriva svojo identiteto LGBTIQ+ zaradi strahu za svojo varnost, še nekoliko več jih doživlja psihično nasilje, nekaj nad 15 odstotkov ekonomsko in nekaj pod tem odstotkom fizično nasilje.
V društvu pa so poudarili tudi kampanjo z naslovom Vse, kar si želim za božič, je biti jaz, ki jo je lani izvajalo medijsko podjetje PinkNews s sedežem v Veliki Britaniji. Ob začetku kampanje so bralce istoimenskega spletnega časopisa za skupnost lezbijk, gejev, biseksualcev in transspolnih prosili, naj jim sporočijo svoje doživljanje praznikov. Odzvalo se jih je več kot 7500, številni pa so poročali, da so bili pri praznični večerji prisiljeni v to, da svoje spolne usmerjenosti oziroma identitete niso razkrivali.
V društvu so spomnili, da pri njih deluje program za zmanjševanje tveganja za brezdomnost in stanovanjsko izključenost mladih iz skupnosti LGBTIQ+, poimenovan Sqvot. V njem ustvarjajo prostore, kamor lahko ti mladi pridejo, če so v stiski, če so osamljeni ali pa jim je samo dolgčas.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje