Predloga novele zakona o štipendiranju pa odbor danes ni obravnaval, saj so koalicijski poslanci pred tem vložili nov predlog besedila.
Državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Dan Juvan je ob predstavitvi predloga resolucije na seji poudaril, da je Evropski inštitut za enakost spolov pred dvema letoma Slovenijo omenil kot edino članico EU-ja, ki je na področju enakosti spolov nazadovala.
V Sloveniji se sicer lahko po njegovih besedah pohvalimo z nekaterimi sistemskimi rešitvami, ki podpirajo enakost spolov, kot so eden najboljših sistemov vrtcev in šol s podaljšanim bivanjem, dostopen sistem javnega šolstva ter ukrepi za enakomernejšo razporeditev neplačanega skrbstvenega in reproduktivnega dela med spoloma. Omenil je tudi številne programe preventive in pomoči na področju preprečevanja in odprave nasilja v družini in nad ženskami, a imamo, kot je opozoril, kljub temu težave s porastom nasilja nad ženskami ter naraščanjem števila femicidov.
Na trgu dela po Juvanovih besedah številne ženske ne zasedajo enakopravnega položaja. "Povečanje njihovih zaposlitvenih možnosti ter spodbujanje delovne in socialne vključenosti najranljivejših skupin v okviru programov socialne aktivacije in drugih socialnovarstvenih programov je ena naših prednostnih nalog," je poudaril. Na vzgojno-izobraževalnem področju bodo po njegovih besedah naslovili močno spolno zaznamovanost pri izbiri študijskih smeri, ki poglablja segregacijo na trgu delovne sile, v učne načrte in gradiva bodo vključili več vsebin o enakosti spolov.
Ukrepe bodo usmerili tudi v zagotavljanje podpore žrtvam vseh oblik nasilja nad ženskami. Med drugim je treba okrepiti mrežo socialnovarstvenih programov za žrtve nasilja ter večjo pozornost nameniti preprečevanju spolnega nasilja in nadlegovanja. Na področju neenake dostopnosti do zdravstvenega varstva je treba posebno pozornost nameniti ženskam z nižjim socialno-ekonomskim položajem in premajhni odzivnosti moških v preventivnih programih, je naštel.
Predstavnik zagovornika načela enakosti Boštjan Vernik Šetinc je resolucijo označil kot pomemben strateški dokument, poudaril pa, da bodo potrebni ambiciozni ukrepi, zato bodo ključni akcijski načrti za izvajanje resolucije. Pri zagovorniku ugotavljajo, da je v predlog resolucije vključenih več njihovih priporočil, imajo pa še nekaj odprtih vprašanj. Med njimi je Vernik Šetinc navedel pomanjkljivosti opredelitev prepovedi diskriminacije zaradi spola v zakonodaji in potrebo po okrepitvi ukrepov za varstvo žrtev diskriminacije.
V razpravi se je med člani odbora oglasila le poslanka Anja Bah Žibert (SDS), ki je omenila predvsem pomanjkanje evalvacije. Meni, da bi bilo treba pripraviti analizo preteklih ukrepov. Cilj "krepitev medresorskega povezovanja in sodelovanja za učinkovitejšo obravnavo vseh oblik nasilja nad ženskami" po njenih besedah ni dovolj, temveč si je treba zadati konkretnejši cilj glede deleža zmanjšanja nasilja, da se bo lahko pozneje tudi ovrednotila uspešnost ukrepov, je pojasnila. Poudarila je tudi pomen destigmatizacije iskanja pomoči zaradi denimo nasilja ali psiholoških težav.
Odbor je sprejel več koalicijskih dopolnil k resoluciji, ki so se večinoma nanašali na pripombe zakonodajnopravne službe DZ-ja tehnične narave. Med drugim pa so med cilji z dopolnilom predlagali tudi zakonodajne spremembe za naslavljanje vseh oblik nasilja nad ženskami, pri čemer bi denimo proučili možnosti za opredelitev femicida kot posebnega kaznivega dejanja in senzibilizirali delovnopravno zakonodajo za žrtve nasilja v družini.
Odbor je danes potrdil tudi predlog zakona o dopolnitvah zakona o višjem strokovnem izobraževanju, katerega temeljni cilj je prenos višješolske prijave na spletni portal eVŠ. Po besedah ministra za vzgojo in izobraževanje Darja Felde bo tako poenotena prijava za vpis za celotno terciarno izobraževanje in bo prijavni postopek v višje strokovno izobraževanje še bližji uporabnikom. S predlagano spremembo na ministrstvu podpirajo cilj, da je čim več elektronskih storitev zbranih na enem spletnem mestu, saj jih uporabniki lažje najdejo in uporabljajo.
Danes so člani odbora sprejeli še predlog novele zakona o posebnih pravicah italijanske in madžarske narodne skupnosti na področju vzgoje in izobraževanja, po katerem se bodo lahko otroci s posebnimi potrebami usmerili v prilagojeni in posebni vzgojno-izobraževalni program z odločbo o usmeritvi ne glede na občino stalnega bivališča.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje