Zato mu je izreklo mnenje s pridržkom. Kot so na Računskem sodišču navedli v povzetku revizijskega poročila za letu 2022, je Varuh človekovih pravic javnim uslužbencem zagotavljal pravice v večjem obsegu, kot jim jih omogočajo predpisi. Pri oddaji javnega naročila za storitve čiščenja je neustrezno določil pogoj za sodelovanje v postopku javnega naročanja in dokazila za izpolnjevanje meril za oddajo javnega naročila.
Pri valorizaciji denarnih obveznosti v enem primeru ni upošteval določil veljavnih predpisov, ki jih v večletnih pogodbah dogovarjajo pravne osebe javnega sektorja. Prav tako po ugotovitvi sodišča pred plačilom računov ni preverjal pravnega temelja in višine obveznosti v znesku 1890 evrov.
Računsko sodišče je ugotovilo tudi, da je za opravljanje dela, kjer so obstajali elementi delovnega razmerja, Varuh sklenil pogodbo civilnega prava. V več primerih ni predobremenil proračuna v zahtevanem petdnevnem roku, v dveh primerih pa je prevzel obveznosti prek dovoljenega obsega prevzemanja obveznosti v breme proračunov prihodnjih let za nedopustno časovno obdobje.
Računsko sodišče je Varuhu človekovih pravic podalo priporočila za izboljšanje poslovanja in zahtevalo predložitev odzivnega poročila, v katerem mora Varuh izkazati odpravo nepravilnosti.
Pri Varuhu so za STA pojasnili, da so z računskim sodiščem v času revizije tvorno in korektno sodelovali, bistveni del ugotovljenih kršitev pa v želji izboljšanja notranjega upravljanja že odpravili. "Vlogo in delo računskega sodišča spoštujemo, zato njegove ugotovitve kot dober gospodar sprejemamo v celoti in bomo v skladu s tem pripravil tudi odzivno poročilo," so dodali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje