Z dvigom štipendij za deficitarne poklice pa želijo pridobiti zaposlitvene kapacitete, predvsem v turizmu in gostinstvu.
"Že dlje časa je v javnosti zaslediti diskriminacijo dijakov in študentov, ki prihajajo iz socialno ogroženih okolij. Po trenutno veljavni zakonodaji mladi, ki so upravičeni do državnih štipendij, ne morejo kandidirati za Zoisovo štipendijo, ki nagrajuje posebne dosežke in nadarjenost," je na novinarski konferenci ob predstavitvi novele dejal poslanec SDS-a Andrej Hoivik.
Zato v SDS-u menijo, da je po slabem desetletju, odkar velja zdajšnji zakon o štipendiranju, skrajni čas, da mlade država ustrezno nagradi. "Socialno ogroženim moramo omogočiti, če so ob tem tudi nadarjeni, da imajo enaka izhodišča kot tisti, ki pač ne prihajajo iz tako socialno ogroženih okolij," je pojasnil.
V noveli predlagajo tudi povišanje osnove štipendije, ki je namenjena deficitarnim, torej najbolj iskanim oziroma zaželenim poklicem v naši državi. "Na ta manko namreč v slovenskem turizmu in drugih sektorjih večina delodajalcev opozarja že dlje časa," je dejal. Trenutno je višina te štipendije 100 evrov mesečno in je ena najnižjih štipendij, ki jih ponuja štipendijski sklad, je opozoril. SDS zato predlaga, da se ta štipendija dvigne na 150 evrov mesečno.
V SDS-u verjamejo, da bo s tem predlogom zakona uslišan tudi poziv dijaške in študentske organizacije, ki sta ga na vlado naslovili že ob začetku šolskega leta, torej pred devetimi meseci. "Ne nazadnje tudi minister za visoko šolstvo Igor Papič predlogu ne nasprotuje, vsaj tako je javno trdil tudi sredi septembra prejšnjega leta," je dejal.
Novelo bodo v DZ vložili po skrajšanem postopku, da bo lahko veljala že za prihodnje šolsko leto.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje