Varuh Peter Svetina je na srečanju opozoril na pomanjkanje inšpektorjev za delo, neustaljenost področne kazenskosodne prakse in zakonodajo, ki tujim žrtvam trgovine z ljudmi omogoča le nujno medicinsko pomoč.
Varuh se je s predstavniki Grete sestal v okviru tretjega kroga ocenjevanja izvajanja konvencije Sveta Evrope o ukrepanju proti trgovini z ljudmi v Sloveniji, sprejel pa jih je tudi državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Branko Lobnikar.
Kot so zapisali pri varuhu, so Greti predstavili svoja prizadevanja na področju trgovine z ljudmi in izpostavili izzive, ki so jih v povezavi s tem zaznali pri aktivnostih oblasti. Opozorili so na pomanjkanje inšpektorjev za delo zaradi povečanega obsega dela na covidno-interventni zakonodaji, na policijsko namenjanje časovnih in človeških virov problematiki nezakonitih prehodov meje tudi na račun angažmaja na področju trgovine z ljudmi, na neustaljenost področne kazenskosodne prakse ter zaplete glede zbiranja podatkov, razčlenjenih po osebnih okoliščinah, kot sta narodnost ali etnični izvor.
Predstavniki institucije varuha so opozorili tudi na sporno določbo zakona o odškodnini žrtvam kaznivih dejanj, ki pravico do odškodnine določa le za državljane članic Evropske unije. Prav tako so opozorili na trenutno veljavno zakonodajo, po kateri so tuji državljani, ki so žrtve trgovine z ljudmi, upravičeni le do storitev nujne medicinske pomoči, ki pa ne more zadoščati. Žrtve namreč zaradi slabega zdravstvenega stanja, pridruženih težav, travm ter telesnih poškodb in okvar potrebujejo dolgotrajno in celostno zdravstveno oskrbo.
Predstavnike Grete je posebej zanimalo, ali bo varuh kot neodvisna institucija prevzel naloge spremljanja izvajanja konvencije v vlogi nacionalnega poročevalca. Varuh je te naloge pripravljen izvajati, a čaka na odločitev izvršne in zakonodajne oblasti, saj so za to potrebne zakonodajne spremembe in povečanje varuhovih kapacitet, so sporočili iz njegovega kabineta.
"Nadzor nad tako pomembnim področjem, pri katerem gre za hudo kršitev temeljnih človekovih pravic, je ključni mehanizem za prepoznavo vrzeli, prilagoditev nacionalnega odziva in sprejetje dodatnih ukrepov, ki bodo pripomogli k izkoreninjenju trgovine z ljudmi," je poudaril Lobnikar in članom Grete predstavil delo ministrstva za notranje zadeve na področju boja proti trgovini z ljudmi.
Med obiskom v Sloveniji se bo delegacija Greta sestala s predstavniki pristojnih ministrstev, vladnih služb, sodstva, državnega zbora in nevladnih organizacij. V okviru obiska pa si bodo ogledali tudi Azilni dom v Ljubljani, Dijaški dom v Postojni in Hišo za otroke Barnahus, so sporočili z ministrstva za notranje zadeve.
Greta je odgovorna za spremljanje izvajanja konvencije v državah članicah in za pripravo poročil o oceni ukrepov, ki jih je določena država članica sprejela v zvezi s problematiko.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje