Ti dve pomoči sta del ukrepanja za blaženje prehranske draginje, skupaj pa sta vredni 7,4 milijona evrov.
Glavni namen pomoči za sektor mleka, za katerega bo na razpolago skoraj 5,24 milijona evrov proračunskih sredstev, so zagotovitev stabilne pridelave varne, kakovostne in čim cenejše hrane, ohranjanje obsega kmetijske proizvodnje ter odpornost in stabilnost dohodkov kmetijskih gospodarstev, so po današnji seji vladnih odborov sporočili iz vladnega urada za komuniciranje (Ukom).
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano namreč ocenjuje, da je mlečni sektor zaradi podražitev energentov in gnojil, ki so posledica vojne v Ukrajini, pod hudim stroškovnim pritiskom. Sektor prireje mleka temelji na pridelavi travniške krme in koruze, zaradi naravnih danosti pa mlekarske kmetije ne pridelujejo ozimnih žit za krmo. Ker pridelava mleka po navedbah ministrstva intenzivno vlaga v pridelavo kakovostne in doma pridelane krme, obstoječa kriza zaradi dviga cen vhodnih surovin to zelo podraži.
Projekt pomoči zaradi visokih cen energentov v kmetijstvu, za katero je rezerviranih 2,16 milijona evrov, pa je namenjen zmanjšanju posledic v kmetijstvu oziroma ranljivosti kmetijskih gospodarstev zaradi dviga proizvodnih stroškov v kmetijski proizvodnji.
Posledice vojne v Ukrajini so namreč visoke cene energije in energentov, ki se uporabljajo za kmetijsko mehanizacijo in vplivajo na povečanje proizvodnih stroškov. Na podlagi podatkov o številu upravičencev do povračila trošarine v letu 2020 in na podlagi podatkov o površinah iz zbirnih vlog za leto 2021 ministrstvo ocenjuje, da bo do podpore upravičenih okoli 19.000 kmetijskih gospodarstev.
Ukrepe je vlada sprejela julija in so del svežnja za obravnavo draginje na področju pridelave hrane. Še 15 milijonov evrov je bilo medtem v sklopu tega svežnja takrat predvidenih tudi za pomoč kmetom pri nabavi repromateriala. Vse pomoči bodo po napovedih izplačane do konca septembra.
Na kmetijskem področju je vlada danes med projekte za proračunsko financiranje v obdobju 2022–2025 uvrstila tudi projekt gradnje zadrževalnika vode za potrebe namakanja in zaščite proti slani v nasadu Brdo pri Lukovici, kjer je poskusni sadovnjak Kmetijskega inštituta Slovenije. Zaključek investicije je predviden novembra prihodnje leto, za ukrep pa je namenjenih 650.000 evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje