Sklop novih pravil na ravni Evropske unije za celovito upravljanje migracij in krepitev skupnega evropskega azilnega sistema je bil sprejet maja letos, uporabljati pa se bo začel leta 2026.

Izvajanje pakta bo potekalo prek desetih vsebinskih gradnikov, opredeljenih v skupnem izvedbenem načrtu EU-ja, so po seji vlade sporočili z notranjega ministrstva.

"Na podlagi tega in analize vrzeli, ki jo za vsako državo članico pripravlja Evropska komisija, moramo države članice do 12. decembra pripraviti nacionalne izvedbene načrte (NIP). Evropska komisija je v analizi vrzeli, ki jo je pripravila konec septembra, ugotovila, da ima Slovenija vzpostavljen učinkovit sistem upravljanja z migracijami in azilom, kar predstavlja dobro osnovo za prilagoditev novim pravilom," so dodali.

V NIP-u so za vsak vsebinski gradnik posebej opredeljeni potrebni ukrepi, sprejeti pa je treba še zakonodajni okvir za izvajanje pakta. Predlog zakonodaje je že v pripravi, pravni okvir pa mora biti sprejet pred junijem 2026.

Nova zakonodaja na ravni EU-ja zahteva natančen pregled obstoječih delovnih procesov in njihovo nadgradnjo oziroma vzpostavitev novih. Za dejavnosti, povezane z izvajanjem pakta o migracijah in azilu, bodo na voljo dodatna sredstva EU-ja, so še navedli na notranjem ministrstvu.

Evropski pakt o migracijah in azilu so države članice EU-ja dokončno sprejele maja letos, potem ko so se z Evropskim parlamentom pogajale osem let. Zakonodaja prinaša obvezno solidarnost med članicami, hitrejše in učinkovitejše azilne postopke ter boljše upravljanje meja.