Po mnenju vlade je novo zakonsko ureditev pravic funkcionarjev smiselno oblikovati po zaključku pogajanj s sindikati javnega sektorja, ko bo znana ureditev teh pravic za javne uslužbence.
Vlada pojasnjuje, da je sistemska sprememba zakona o funkcionarjih v državnih organih ena od prioritet dela v tem mandatu, saj pravice in obveznosti funkcionarjev še vedno ureja zakon o funkcionarjih v državnih organih, sprejet leta 1990. Avgusta 2022 se je vlada seznanila z informacijo glede urejanja položaja, pravic in obveznosti funkcionarjev, v kateri so bili podani ocena stanja in predlogi rešitev tako za pravice in obveznosti med trajanjem funkcije kot tudi po prenehanju mandata.
Kot ugotavlja vlada, je smiselno novo zakonsko ureditev pravic funkcionarjev oblikovati po koncu pogajanj s sindikati javnega sektorja, ko bo znana ureditev teh pravic za javne uslužbence. V okviru priprave predloga nove ureditve bodo proučili tudi posredovano pobudo KPK-ja.
KPK je namreč ob obravnavi prijave suma kršitev določb zakona o integriteti in preprečevanju korupcije pri izplačilu nadomestil za izrabo letnega dopusta za leti 2021 in 2022 nekdanjim ministrom ugotovila, da so pravice in pravice in obveznosti za funkcionarje v povezavi z opravljanjem njihovega dela pomanjkljivo določene in nejasno urejene.
Pravna varnost na tem področju posledično tako ni zagotovljena, saj predmetnega področja dosledno ne ureja noben zakon, ampak so predmetne pravice razdrobljene po posameznih zakonih, zaradi česar prihaja tudi do različnih interpretacij pravic in obveznosti. Na tej osnovi je KPK vladi dal pobudo, da naj celovito uredi področje pravic in obveznosti funkcionarjev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje