Zagovornik je v postopku potrdil, da je banka res ravnala diskriminatorno.
Kubanska državljanka že vsaj desetletje živi in dela v Sloveniji, ima tu stalno bivališče, s Kubo pa nima nobenih stikov. Glede kubanskega državljanstva je pojasnila, da se mu po kubanski zakonodaji ni mogoče enostavno odreči, so zapisali pri zagovorniku.
Ko je banko zaprosila za pojasnilo, ji je ta odgovorila, da je pogodbo o vodenju osebnega bančnega računa enostransko prekinila zaradi prilagoditve poslovanja ameriškim standardom preprečevanja pranja denarja in financiranja terorizma.
Zagovornik je v postopku ugotavljanja diskriminacije preveril, ali bi lahko poteza banke sodila med izjeme od prepovedi diskriminacije, kot jih določa zakon o varstvu pred diskriminacijo. "Ugotavljal je, ali je zaprtje računa predstavljalo legitimen cilj in ali je bilo kot sredstvo za doseganje tega cilja ustrezno, edino možno in sorazmerno. Kot izjemo od prepovedi diskriminacije je namreč po zakonu o varstvu pred diskriminacijo možno obravnavati samo tiste ukrepe, ki izpolnjujejo vsa ta merila," je pojasnil.
Zagovornik je ocenil, da je banka zasledovala legitimen cilj, ko je želela obvladati tveganja s področja pranja denarja in financiranja terorizma. Je pa hkrati ocenil tudi, da je bilo zaprtje osebnega bančnega računa stranki le delno ustrezno, ne edino možno in niti sorazmerno sredstvo za to.
Zagovornik je zato ugotovil, da je banka ravnala diskriminatorno, in sicer je stranko pri dostopu do storitev diskriminirala na podlagi njene osebne okoliščine državljanstva.
"V postopku je organ za varstvo pred diskriminacijo sicer izvedel tudi, da ameriški predpisi finančnim ustanovam med drugim res omejujejo tudi poslovanje s kubanskimi državljani, a le, ko živijo na Kubi oziroma imajo s Kubo poslovne vezi. V odločbi je pojasnil tudi, da se morajo banke v Sloveniji ne glede na ameriške in morebitne druge omejitve poslovanja ravnati po slovenski ustavi in drugih predpisih, ki prepovedujejo diskriminacijo," so še dodali pri zagovorniku.
Kot danes poroča časnik Delo, gre za širši problem, saj je tako ravnanje banke doletelo vsaj sedem državljanov Kube, ki živijo v Sloveniji, pri čemer se je na zagovornika načela enakosti obrnila ena od teh oseb.
"Uslužbenec banke me je klical 30. januarja 2020 popoldne, naj se naslednje jutro zglasim v poslovalnici. Tam so mi povedali, da mi zapirajo osebni in poslovni račun. Na vprašanje, zakaj, so odgovorili, da gre za novo politiko banke, ki jo zahteva novi lastnik in po kateri ne smejo sodelovati z državljani Kube," je svojo izkušnjo za časnik opisal glasbenik Lazaro Hierrezuelo, ki v Sloveniji živi in dela od leta 2010. Dodal je, da so pozneje prošnje za odprtje računa njemu in rojakom zavrnile še vsaj tri banke.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje