Če je veljavnost dokumenta že ali bo kmalu potekla, državljanom na notranjem ministrstvu svetujejo, da pravočasno vložijo vlogo za izdajo novega. Kot ob tem pojasnjujejo, je vlogo za novi potni list ali osebno izkaznico mogoče vložiti na kateri koli upravni enoti tudi pred datumom poteka dokumenta, pri čemer priporočajo, da za urejanje novega dokumenta prosilci upravno enoto obiščejo vsaj deset dni pred potovanjem.
Tudi če bi omenjene roke zamudili in bi nujno potrebovali osebno izkaznico ali potni list hitreje, lahko prosijo za nujno izdelavo dokumentov, v tem primeru pa bosta potni list in osebna izkaznica izdelana in odpremljena na pošto v roku enega delovnega dne, a je za nujno izdelavo dokumenta treba ob vlogi plačati dvojno upravno takso.
Povprečna čakalna doba za izdajo novega potnega lista ali osebne izkaznice je sicer teden dni, ker pa je zaradi potovanj v tujino v prazničnem času mogoče pričakovati večje število vlog za izdajo dokumentov, se lahko čakalna doba tudi podaljša.
Čakalna doba
Podatke o čakalni dobi za izdelavo dokumenta je mogoče najti na spletni strani podjetja Cetis, ki bo 23. in 30. decembra poslovalo do 14. ure, medtem ko med 24. in 26. decembrom ter med 31. decembrom in 2. januarjem ne bodo poslovali.
Na ministrstvu staršem posebej priporočajo, da so pozorni na veljavnost listin otrok, saj te potečejo v krajšem času kot njihovi dokumenti. Otroci do dopolnjenega tretjega leta starosti namreč prejmejo potni list oziroma osebno izkaznico z veljavnostjo treh let, otroku od tretjega do 18. leta starosti pa z veljavnostjo petih let.
Slovenski državljani lahko sicer z veljavno osebno izkaznico vstopijo v vse države EU-ja in Evropskega gospodarskega prostora, na podlagi dvostranskih sporazumov pa tudi v Albanijo in Švico. Prav tako je mogoče z osebno izkaznico potovati na Azore, v Bosno in Hercegovino, Črno goro, Gibraltar, Makedonijo, Martinique, Moldavijo, Monako, San Marino in Srbijo.
Za obisk drugih držav, od izstopa iz EU-ja tudi Velike Britanije, je treba imeti veljaven potni list, pri čemer določene države zahtevajo, da je potni list ob vstopu na njihovo ozemlje veljaven vsaj še pol leta ali več. Zato na notranjem ministrstvu še svetujejo, da se ljudje v primeru potovanja predvsem v države z vizumskim režimom na turističnih agencijah, spletnih straneh ali diplomatsko-konzularnih predstavništvih držav pravočasno pozanimajo o posebnih pogojih vstopa v te države.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje