Lista za pravičen razvoj mestnih četrti in krajevnih skupnosti (LPR) je predlagala, da se predlagani podražitvi subvencionira iz proračuna občine oziroma iz ustvarjenih dobičkov Javnega holdinga Maribor. "Predlagamo, da službe mestnega sveta pripravijo smiselno gradivo za takšen sklep," je dejal mestni svetnik Stojan Auer.
"Prav zato smo ustanovili holding, da nam na eni strani kuje dobiček oziroma znižuje stroške in na drugi strani izvaja boljši servis. To je zdaj prvi dokaz, da lahko to storimo, saj je holding od začetka lanskega leta do aprila letos pridelal šest milijonov evrov dobička," je dodal in predlagal, da o tem odločajo na prihodnji seji mestnega sveta.
Župan Saša Arsenovič je sicer dejal, da holding ni bil ustanovljen zato, da bi blažil učinke rasti cen energentov, ki so glavni vzrok za predlagane podražitve. "Glede na to, kaj nas čaka v prihodnosti, torej rast cen plina, nafte in elektrike, mestni proračun nikakor ni v stanju, da bi lahko to ublažil. Dividende iz holdinga so namenjene pokrivanju odhodkov iz proračuna, ki smo jih na mestnem svetu potrdili, in če bi to naredili, bi morali sprejeti rebalans proračuna in se odpovedati marsičemu," je dejal. "Ne strinjam se z umikom točke kot tudi ne s subvencijo, ker potem je konec razvoja mesta," je dodal.
Kljub temu so mestni svetniki z 20 glasovi za in desetimi proti izglasovali umik predloga javnega podjetja Mariborski vodovod za zvišanje cene vodarine z dnevnega reda. Za povprečno gospodinjstvo v Mestni občini Maribor bi se položnice oskrbe s pitno vodo po tem predlogu zvišale za 1,54 evra na mesec.
Kadrovske menjave v mariborski občini in druge odločitve
So se pa mestni svetniki med drugim seznanili z akcijskim načrtom za izboljšanje položaja starejših v občini ter potrdili menjavo na čelu Umetnostne galerije Maribor (UGM), kjer bo direktorico Bredo Kolar Sluga 1. julija zamenjala dosedanja pomočnica direktorice Simona Vidmar Čelik. Po odhodu dolgoletne direktorice Muzeja narodne osvoboditve Maribor Aleksandre Berberih Slana v Zagreb pa so za vršilko dolžnosti direktorice imenovali Simono Tripkovič. Na tem položaju bo do zaključka razpisnega postopka za direktorsko mesto.
Potrdili so spremembo pravilnika o predpisovanju in izdajanju mlečnih preparatov za dojenčke in male otroke, po katerem ne bo več pogoj državljanstvo temveč stalno prebivališče v občini. Podobno velja za enkratno denarno pomoč ob rojstvu otroka.
Občinski podrobni prostorski načrt za Urbani center Tezno je bil v drugi obravnavi potrjen, enako tudi za novo sosesko vzhodno od Nove ulice na Pobrežju. Maja Reichenberg Heričko iz občinskega urada za komunalo, promet in prostor je ponovila, da slednja res leži na robu Stražunskega gozda, a na območju, ki je opredeljeno kot stavbno zemljišče in je izven območja pod naravno zaščito. A po novem načrt tu več ne predvideva tudi izgradnje otroškega igrišča.
Na območju železniškega trikotnika na območju med nakupovalnim središčem Europark in mestno četrtjo Pobrežje je načrtovano mobilnostno vozlišče. Območje je trenutno zaraščeno, v prihodnje pa naj bi tam postavili parkirišča za osebna vozila in postajališča javnega prevoza, tudi vlaka.
Pojavili so se sicer pomisleki glede tamkajšnje zemljine, a v mestni upravi zagotavljajo, da bodo pred začetkom gradbenih del opravili potrebne analize. "To nalogo bomo prav gotovo izpolnili," je dejal župan. Predlog so mestni svetniki v prvem branju potrdili brez glasu proti.
Najbolj pereča je bila razprava o poslovanju Javnega holdinga Maribor, saj so imeli člani LPR-ja, Liste Franca Kanglerja - NLS-a in SDS številne pripombe na gradivo. Veliko vprašanj se je nanašalo na možnost kritja podražitev položnic iz ustvarjenega dobička holdinga, a je direktor Andrej Rihter pojasnil, da ni možno prelivanje sredstev med javno gospodarsko službo in tržno dejavnostjo. Iz dobička iz tržne dejavnosti se izplačuje dividenda v mestni proračun in ta denar se potem porabi za vlaganja v javno infrastrukturo, je povedal.
Holding je preteklo leto zaključil s 100,87 milijona evrov prihodkov in štirimi milijoni evrov dobička pred obdavčitvijo. Najboljši rezultat je zabeležila Snaga s skoraj milijonom evrov dobička, sledi Pogrebno podjetje Maribor s 561.000 evri. Nekaj manj kot pol milijona evrov dobička sta imela Mariborski vodovod in Energetika Maribor, Nigrad 308.000 evrov in Marprom 174.000 evrov.
Pod okrilje holdinga po novem prehajata tudi družbi Mestne nepremičnine in ZUM urbanizem, planiranje projektiranje. Mestni svetniki so danes potrdili ustrezno spremembo odloka o ustanovitvi holdinga.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje