V živo: 53. izredna seja DZ-ja

Po predlogu novega zakona o davku na motorna vozila, ki ga je začela pripravljati še vlada Marjana Šarca, bo stopnja obdavčitve vozil po novem odvisna od izpustov ogljikovega dioksida, emisijskega standarda euro ter vrste goriva, ki se uporablja za pogon motornega vozila. Le pri nekaterih vrstah vozil se bo že vedno upoštevala tudi moč motorja.

Sorodna novica Koalicijski poslanci zakon podpirajo, opozicijo skrbi "politični nadzor nad državnim premoženjem"

S tem se bo preprečilo zvišanje tega davka zaradi novega načina merjenja izpustov ogljikovega dioksida. "Zaradi nove okoljske in prometne zakonodaje ter posledično novega načina merjenja izpustov ogljikovega dioksida bi se davek na motorna vozila po zdaj veljavnem zakonu s 1. januarjem 2021 močno povišal," je opozorila državna sekretarka na finančnem ministrstvu Kristina Šteblaj.

Konec leta 2020 se namreč izteče prehodno obdobje, v katerem veljata dva različna preskusna postopka za merjenje izpusta ogljikovega dioksida in porabe goriva. Od 1. januarja 2021 bo za nova vozila veljala le še novejša od obeh metodologij, medtem ko bodo rabljena še vedno opremljena s podatki na podlagi starejše metodologije. To bi lahko z vidika obdavčitve vozil pomenilo neenako obravnavo.

Šteblajeva je povedala, da bodo z davkom po novem bolj obremenjena motorna vozila, ki so do okolja manj prijazna, medtem ko se za električna vozila in druga motorna vozila brez izpustov davek ne bo plačeval. Hkrati se bo ukinil dodatni davek, ki je bil za vozila s prostornino motorja nad 2,5 litra uveden sredi leta 2012. Tudi zato vlada pričakuje, da se bodo prilivi od obdavčitve motornih vozil v državni proračun zmanjšali z lanskih skupaj 45 milijonov evrov obeh davkov na približno 16 milijonov evrov v letu 2021.

Prenos v živo

Prenos izredne seje DZ-ja lahko od 9. ure dalje v živo spremljate na 3. programu Televizije Slovenija.

"Ne glede na to, da bomo imeli manj prihodkov, vlada ocenjuje, da je ukrep v sedanjih kriznih okoliščinah pozitiven," je dejala Šteblajeva. Ocenila je, da bo prenovljeni sistem obdavčitve motornih vozil spodbujal porabo in koristil celotni avtomobilski panogi.

Opozicija opozorila na luknjo v državnem proračunu in "odpustke za bogate"

Velik del opozicije predloga zakona ne bo podprl. "Davčni popust za kupca 100.000 evrov vrednega avtomobila bo lahko celo presegel vrednost novega avtomobila srednjega razreda, državni proračun pa bo prikrajšan za več milijonov evrov," je nasprotoval Soniboj Knežak (SD).

Sorodna novica Z novim letom brez davka za električna vozila, nižje obdavčitve za večino avtomobilov

Najbolj ostri so v Levici. "Vladni zakon o davku na motorna vozila zagotavlja nove davčne odpustke za bogate - tiste, ki kupujejo potratna in okoljsko škodljiva luksuzna vozila," je dejal poslanec te stranke Primož Siter. Običajne državljane, ki kupujejo avtomobile nižjih cenovnih razredov, pa bo nova davčna ureditev v nekaterih primerih celo dodatno udarila po žepih, je dodal.

Siter je opozoril tudi, da v času epidemije covida-19 potrebujemo izdatna proračuna sredstva za zdravstvo, domove starejših občanov ter druge stebre socialne države. "A vlada Janeza Janše, ki je očitno popolnoma izgubila kompas, se je v tem kritičnem trenutku raje odločila, da bo po nujnem postopku sprejela zakon za spodbujanje luksuzne potrošnje najbogatejših," je dejal.

Rešitve, ki ne bodo dodatno bremenile potrošnikov

Mateja Udovč (SMC) je k podpori zakonu pozvala z besedami, da morajo zaradi izteka prehodnega obdobja za merjenje izpustov sprejeti rešitve, ki ne bo dodatno davčno obremenila potrošnikov in še bolj podražile avtomobile.

Jožef Horvat (NSi) je spomnil še na druge predlagane novosti. S samodejno izmenjavo podatkov med Finančno upravo RS in evidenco registriranih motornih vozil pri ministrstvu za infrastrukturo se bodo, denimo, pospešili postopki za odmero davka na motorna vozila. Zavezanec pa bo lahko postopek vlaganja napovedi davka na motorna vozila izpeljal prek sistema eDavki. Predvidene so tudi administrativne poenostavitve pri uveljavljanju olajšav za velike družine in invalide, je povedal Horvat.

Poslanci LMŠ-ja se bodo pri glasovanju, ki bo v četrtek, vzdržali. "Pred seboj imamo zakon, ki je nejasen, nedoločen in zaradi časovne stiske slab," je dejal poslanec LMŠ-ja Jože Lenart.

Afriška prašičja kuga, zakon o kazenskih postopkih

Poslanci imajo na dnevnem redu danes tudi predlog zakona o nujnih ukrepih zaradi afriške prašičje kuge pri divjih prašičih, ki ga je vlada pripravila za primer, da bi se ta bolezen pojavila v naši državi. Eden od ciljev predloga zakona je, da se ne bi, če pa se bo bolezen vendarle pojavila, bi jo s predvidenimi ukrepi lažje zajezili.

Dokončali bodo še obravnavo predloga novele zakona o kazenskem postopku, o vseh zakonih, tudi tistih obravnavanih v torek, pa bo DZ glasoval v četrtek.