Politična stranka lahko vloži listo kandidatov v vsaki volilni enoti, če jo podprejo najmanj trije poslanci oziroma v posamezni volilni enoti s podpisi najmanj 100 volivcev. Če pa želi kandidatno listo vložiti skupina volivcev, mora njeno kandidatno listo v posamezni volilni enoti s podpisi podpreti najmanj tisoč volivcev.
Volivci podporo izrazijo na upravnih enotah, ki bodo v ta namen odprle posebna okenca, volivcem pa se za obisk UE-jev ne bo treba naročiti.
Kampanja mesec pred volitvami
Tiste stranke in liste, ki bodo želele vstopiti v volilno tekmo, lahko to storijo do 24. marca do polnoči, ko se izteče rok za vložitev kandidatnih list. Še prej, do 9. marca, pa morajo organizatorji volilne kampanje odpreti posebne transakcijske račune, s katerih bodo poravnavali vse stroške volilne kampanje. Ta bo sicer uradno stekla 24. marca.
Ko bodo kandidatne liste potrjene, bodo volilne komisije volilnih enot sestavile seznam potrjenih list kandidatov v volilni enoti po vrstnem redu, določenem z žrebom, in sezname kandidatov, o katerih se glasuje v posameznih volilnih okrajih.
Živahno predvolilno dogajanje
Da se bodo tudi tokrat podale v volilno tekmo, je že znano za vse parlamentarne stranke, na prestop parlamentarnega praga pa bodo merile tudi nekatere zunajparlamentarne in nove stranke.
V preteklosti se je za vstop potegovalo od 17 do 25 strank in list, štiriodstotni parlamentarni prag jih je največkrat prestopilo po sedem, pred štirimi leti pa jih je v državni zbor prišlo devet.
Kako bo tokrat, bo znano 24. aprila. Predčasne volitve bodo potekale med 19. in 21. aprilom. Pred tem pa bo Državna volilna komisija sporočila, kako bo potekalo glasovanje za tiste, ki bodo zaradi okuženosti ali tesnega stika z okuženim z novim koronavirusom v izolaciji ali karanteni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje