Foto:
Foto:
Peter Jančič

Družboslovni večer je v Novi Gorici pripravila tamkajšnja Fakulteta za uporabne družbene študije (FUDŠ), ki je po naročilu vlade oziroma ministrstva za kulturo opravila Raziskavo medijske svobode in avtonomnosti medijskega prostora v RS v letu 2007.

Po raziskavi pritiski na medije nedvomno obstajajo, vendar analiza komentarjev štirih slovenskih dnevnih časopisov ne kaže na obstoj efektivnih pritiskov zdajšnje vlade, so na torkovi predstavitvi poudarili raziskovalci.

Kritično o raziskavi medijske svobode v letu 2007
Marko Milosavljevič s FDV-ja je bil kritičen do raziskave o ravni svobode v slovenskih medijih v letu 2007. Po njegovih besedah je v Sloveniji okoli 1.000 medijev, kar pomeni, da fizična pluralnost obstaja, zato se mu zdi proučevati pritiske zgolj na podlagi analize komentarjev štirih časopisov neustrezno.

Ob tem se je vprašal, kaj slovenski mediji sploh ponujajo, saj je vse več "lahkotne komercialnosti in zabavnosti". Milosavljevič je podvomil tudi o ustreznih referencah in izkušnjah pripravljavcev raziskave, za katero je kulturno ministrstvo odštelo slabih 12.000 evrov s proučevanjem medijev, a sta Matej Makarovič in Matevž Tomšič s FUDŠ-a njegove pomisleke zavrnila.

Makarovič: Prenos pritiskov iz politike v kapitalske vrste
Kot je ugotavljal Makarovič, je v Sloveniji zaznati težnje prenašanja pritiskov na medije iz politike v kapitalske vrste, kar naj bi bilo povezano z umikom države iz gospodarstva. Z njim se ni strinjal predsednik Društva novinarjev Slovenije Grega Repovž, češ da se je to že zgodilo.

Šurla: Mag bo postal slaba kopija Mladine
Po besedah nekdanjega vršilca dolžnosti odgovornega urednika Maga Silvestra Šurle se slovenski medijska pluralnost z zadnjim dogajanjem v tej reviji, kar je Makarovič označil kot primer "brutalnega" pritiska lastnikov, oži. Večina dosedanjih zaposlenih novinarjev Maga, ki je imel prepoznavno desnosredinsko usmeritev, bo od danes na dopustu, revija pa bo postala "slaba kopija Mladine", je prepričan Šurla.

R. B.