Zbrane je nagovoril minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, ki je predstavil dosežke zavoda na področju digitalnega opismenjevanja. Dogodka se je udeležilo več kot 400 podpornikov vseh starosti.
Maljevac je v nagovoru poudaril, da so v zavodu v desetih letih dosegli izjemne rezultate. Ustvarili so program, ki je zgled mnogim drugim podobnim pobudam.
"Videli smo, kako so se mnogi starejši naučili uporabljati tehnologijo za ohranjanje stikov s svojimi bližnjimi, za dostop do informacij in storitev, ki so jim prej bile težje dostopne. Prav tako smo videli, kako so mladi mentorji pridobili dragocene veščine poučevanja, potrpežljivosti in empatije, kar jim bo zagotovo koristilo v njihovem nadaljnjem življenju in karieri," so besede ministra v sporočilu za javnost povzeli v Simbiozi.
Direktorica Simbioze Ana Pleško je poudarila, da si bodo v zavodu še naprej prizadevali za povezovanje generacij, krepitev digitalne pismenosti in ustvarjanje priložnosti za vseživljenjsko učenje. Ob družbenih spremembah, ki so se že zgodile in ki nas še čakajo, Pleško verjame, da bo medgeneracijsko sodelovanje v prihodnosti ključnega pomena.
Po mnenju soustanovitelja in pobudnika Simbioze Žige Vavpotiča Slovenija zamuja priložnost, da bi projekti, kot je Simbioza, postali prepoznaven izvozni artikel naše države. Ga pa navdušuje tehnološka zvedavost njegove babice, ki s tablico osvaja svet.
Predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije Zdenka Jan je poudarila, da je Simbioza v desetih letih opravila veliko dela. V mreži, kjer sodelujejo mladi in društva upokojencev, so mladi učili starejše uporabljati računalnik in tako z medgeneracijskim sodelovanjem uspeli povezati vso Slovenijo, je razložila.
Slovenska leta Ana Petrič je dejala, da zavod z vključevanjem vseh generacij pripomore h krepitvi skupnosti in pripadnosti ter boljšemu vsakdanu vseh. Z izobraževanjem starejših na področju informacijske tehnologije poskrbijo, da so tudi oni v koraku s časom ter aktivno vstopajo v novodobni svet, ki bi bil brez znanj, ki jih deli Simbioza, poln vprašanj in frustracij, je dodala.
Na dogodku so podelili tudi priznanja za sezono Simbioza skupnost 2023/24, za 5 in 10 let sodelovanja in častne zahvalne listine, ki jih je prejelo 137 posameznikov in organizacij. Med prejemniki zahvalne listine je bila tudi RTV Slovenija.
Zavod vsako leto poveže več kot 25.000 ljudi, mladih in starih, in 220 organizacij. Usmerjeni so k pomoči ranljivim skupinam na področju digitalnega opismenjevanja. To so zlasti starejši, ki jih vse več. Leta 2040 naj bi bilo v starostni skupini nad 65 let skoraj 30 odstotkov prebivalcev Slovenije, je navedla Simbioza.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje