Zadolževanje v letu 2024 je bilo pri 6,1 milijona evrov. Foto: Pixabay
Zadolževanje v letu 2024 je bilo pri 6,1 milijona evrov. Foto: Pixabay

Proračun Mestne občine Maribor za letos je predviden v vreddnosti 210,4 milijona evrov, za prihodnje pa 217,9 milijona evrov. Letos je predvideno zadolževanje do 24 milijonov evrov in prihodnje leto do 23,7 milijona evrov.

Med spremembami v primerjavi s prvim branjem, ki so ga svetniki opravili 3. aprila, sta v letošnjem proračunu vlogi Pogrebnega podjetja Maribor za najem dolgoročnega kredita v višini 600.000 evrov za investicijo v krematorij ter Javnega medobčinskega stanovanjskega sklada v višini dva milijona evrov za gradnjo 20 varovanih stanovanj. Uradu za komunalo, promet in prostor pa se povečujejo sredstva za 430.000 evrov z vzpostavitev začasnega zbirnega centra za odpadne sveče, je na današnji novinarski konferenci povedala Alenka Tovornik iz občinskega urada za finance in proračun.

Mestni svetniki bodo imeli v četrtek na mizi tudi zaključni račun proračuna za lani. "Kljub temu da smo se srečevali s podfinanciranostjo, smo konec leta zaključili brez uporabe likvidnostnega kredita, prav tako konec leta ni bilo obveznosti do dobaviteljev, ki bi bile nesporne, zapadle in prenesene v naslednje leto," je pojasnila Tovornik.

Leto so zaključili s 94-odstotno realizacijo

Na prihodkovni strani so leto zaključili s 94-odstotno realizacijo, kar pomeni 142,9 milijona evrov, tako kot leto prej. "Davčni prihodki so bili realizirani 101,6-odstotno. Visoka je bila tudi realizacija transfernih prihodkov, čez 100 odstotkov zaradi uspešnega črpanja sofinancerskih sredstev. Prejeta sredstva iz EU-ja so bila realizirana celo 127-odstotno," je povedala.

Na odhodkovni strani so leto 2024 zaključili dva odstotka višje kot preteklo, kar pomeni 87-odstotno realizacijo oziroma 149,2 milijona evrov. "Tekoči transferji so bili realizirani praktično 100-odstotno, investicijski pa nekoliko manj. Nekaj od tega pripomore velika investicija v Center Rotovž, srečevali smo se tudi s težavami pri javnem naročanju, kar je dinamiko izvajanja projektov nekoliko zamaknilo," je še dejala Tovornik.

Zadolževanje v letu 2024 je bilo v vrednosti 6,1 milijona evrov. "Odplačali smo glavnice za 7,5 milijona, kar pomeni, da smo se razdolžili za večji znesek kot zadolžili. Skupno stanje najetih kreditov konec leta 2024 je znašalo 93,7 milijona, stroški obresti pa so lani nanesli 2,4 milijona evrov," je navedla.

Na četrtkovi seji bo mestni svet med drugim obravnaval tudi investicijsko dokumentacijo za ureditev Gregorčičeve ulice s Trgom generala Maistra, ki predvideva umik parkirnih mest s tega območja. Del javnosti je do načrta kritičen, župan pa je danes poudaril, da s tem sledijo politikam EU-ja. Po besedah Aleša Klinca z urada za komunalo, promet in prostor bodo ukinjena parkirna mesta nadomestili z novimi možnostmi parkiranja. Med drugim je predvidena gradnja garažne hiše pri sedežu občine in stadionu Ljudski vrt.

Kakšna bo usoda podžupana Sama Petra Medveda?

Usoda podžupana Sama Petra Medveda, za katerega Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) predlaga razrešitev, medtem ostaja nejasna. Župan Arsenovič je danes na vprašanje o tem odgovoril, da odločitev ni lahka, saj podžupan pokriva zelo pomembna področja, projekti pa zaradi tega ne smejo obstati. "Glede na 30-dnevni rok, ki mi ga je postavil KPK, imamo za iskanje rešitev še nekaj časa," je dejal.

Sorodna novica KPK mariborskega župana poziva, naj razreši podžupana Sama Petra Medveda

Neuresničeni ostajajo tudi sklepi mestnega sveta o odpravi omejitvi hitrosti na 30 kilometrov na uro v Kamnici, saj občinske službe še preučujejo zadevo na terenu. Prav tako župan še ni uslišal zahteve mestnega sveta za umik predloga za odpoklic dveh delavskih predstavnikov iz nadzornega sveta Javnega holdinga Maribor, ki ga je vložil na sodišče. Občina je po navedbah časopisa Večer pred dnevi na sodišče vložila pripravljalno vlogo, s katero med drugim dodatno utemeljuje upravičenost županovega predloga. "Vem, da je mestni svet nad županom, vendar imamo vsak svoje pristojnosti in svoja pooblastila," je glede tega dejal župan.

Še vedno prejema tudi pritožbe javnosti glede novega sistema avtobusnih linij, ki velja od konca januarja. Danes so občanke in občani, združeni v Pobudi za boljši javni potniški promet v Mariboru, objavili poziv z 22 zahtevami za spremembe. Na občini jih zdaj preučujejo.