Na mejnih prehodih s Hrvaško, Obrežju in Slovenski vasi, je promet v prvi polovici dneva potekal brez težav. Tamkajšnji policisti so poudarili, da nadzora ne izvajajo sistematično, ampak ciljno, glede na analizo tveganja. "Nadzora na meji ne izvajamo sistematično, ampak takrat, ko ocenimo, da je to potrebno oz. glede na analizo tveganja. V bistvu je zdaj podobno, kot je bilo prej, ko smo šli za vozilom, ki se nam je zdelo sumljivo. Zdaj potnike v takšnem vozilu preverimo na samem prehodu," je za STA povedal eden izmed policistov na mejnem prehodu.
Promet na Obrežju je potekal neovirano, policija pa večine vozil ni ustavljala. Pojasnili so tudi, da nekateri potniki za ponovni nadzor na meji niti ne vedo, kar so potrdili tudi nekateri potniki sami. Večina od potnikov je dejala, da nadzor na meji pozdravlja, predvsem zaradi povečanega števila prebežnikov.
Nadzor so ob polnoči začeli izvajati tudi na mejnem prehodu Slovenska vas. Ta sicer spada v drugo kategorijo prehodov, namenjenih tistim, ki imajo pravico do prostega gibanja po pravu EU-ja in kjer ne bo stalne navzočnosti policije, ampak po potrebi. Po besedah enega od tamkajšnjih policistov do jutra niso imeli nobenih težav. Pri tem je dodal, da niso zavrnili še nikogar, vsi, ki so jih preverili, pa so imeli pri sebi osebne dokumente, tudi če niso bili seznanjeni s ponovno uvedbo nadzora.
Na Dragonji gneče ni, policisti zavrnili vstop dvema tujcema
Kot je poročal Dean Jelačin za TV Slovenija, promet tekoče poteka tudi na mejnem prehodu Dragonja, kjer je navadno gneča pretežno poleti. Realnejše bo stanje v ponedeljek, ko se bodo čez prehod vozili dnevni migranti iz Hrvaške, ki delajo bodisi v Sloveniji bodisi v Italiji. Viljem Toškan, vodja oddelka za državno mejo in tujce na PU-ju Koper, je pojasnil, da je nadzor ciljni, kar pomeni, da pri posameznikih preverjajo potne listine in izpolnjevanje pogojev za vstop v državo. "Preverjajo se tudi kazalniki tveganja, torej ali oseba predstavlja določeno grožnjo javnemu redu," je še dejal za TV Slovenija.
Kot je še pojasnil, so ponoči zavrnili vstop dvema tujcema, državljanu Ekvadorja in državljanki Filipinov.
Pred Pincami precejšnja gneča, do 6. ure zjutraj zavrnili šest tujcev
Več težav pa je na mejnih prehodih z Madžarsko, Pince in Dolga vas. Vodja oddelka za državno mejo in tujce v sektorju uniformirane policije na policijski upravi Murska Sobota Bernard Horvat je povedal, da so od polnoči do 6. ure na meji zavrnili šest tujcev, ki niso izpolnjevali pogojev za vstop v schengensko območje in s tem v Slovenijo.
Pred prehodom Pince sicer na vstop v Slovenijo čaka dolga kolona vozil – čakalna doba je približno pol ure –, kar so po Hrovatovih besedah pričakovali, ker je ob sobotah na tem mejnem prehodu vedno gneča. Sicer pa pričakujejo še večjo gnečo in tudi daljše čakalne dobe od ponedeljka naprej.
Policisti so ob današnjem začetku mejnega nadzora na mejnem prehodu Pince postavili mobilno enoto – tako imenovani schengen bus – od ponedeljka naprej pa bodo imeli postavljen zabojnik in šotor, da bodo delovne razmere boljše, je dodal Horvat.
Poklukar: Zastoji ob bolj obremenjenih dnevih niso izključeni
Po besedah ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja nadzor poteka brez posebnosti. Po podatkih, ki mu jih je posredoval generalni direktor policije, je tudi promet večinoma tekoč, je povedal. "Želim si, da se ne bi pojavljali zastoji, čeprav tudi ti niso izključeni ob kakšnih bolj obremenjenih dnevih," je dejal notranji minister, ki vseeno verjame, da bodo tako državljani Slovenije kot tudi tujci, ki prihajajo v našo državo, razumeli, da gre za začasen in sorazmeren ukrep, vzpostavljen zaradi morebitne teroristične grožnje, kot je to storila skoraj celotna Evropa.
Po njegovih podatkih policija za zdaj posebnih odkritij v smislu ogrožanja varnosti ne zaznava, občasno le kakšen nezakonit prehod meje, ki pa je pravzaprav stalnica. "V prvih nekaj urah sicer na mejah vse poteka normalno," je še dodal Poklukar.
Ob uvedbi nadzora na mejah s Hrvaško in Madžarsko lahko vsi, ki izpolnjujejo pogoje, državno mejo prestopajo na 14 prehodih, kjer bo stalen policijski nadzor. Na 18 prehodih, kjer stalne prisotnosti policije ne bo, pa mejo lahko prehajajo tisti, ki imajo pravico do prostega gibanja po pravu EU-ja.
Kdo ima pravico do prostega gibanja?
Osebe, ki imajo pravico do prostega gibanja po pravu Evropske unije, so državljani Evropske unije in državljani Norveške, Islandije, Lihtenštajna, Švice in njihovi družinski člani, ne glede na državljanstvo. Prav tako so to državljani tretjih držav in njihovi družinski člani, ne glede na njihovo državljanstvo, ki imajo v skladu s pogodbami med Unijo in njenimi državami članicami na eni strani in temi tretjimi državami na drugi strani pravico do prostega gibanja, ki je enakovredna pravici državljanov Unije.
Nekatere točke na meji medtem lahko prehajajo le obmejni prebivalci z dovolilnicami, ki so že veljale v preteklosti. Prebivalci lahko to pravico znova uveljavljajo bodisi z veljavnimi bodisi s pretečenimi dokumenti ali če bodo na drug način dokazali, da so upravičeni do prehodov v okviru tega obmejnega prometa. Tudi tu policija izvaja nadzor glede na razmere.
Policija: Preverite veljavnost dokumentov
Policija ob tem opozarja potnike, naj na mejnih prehodih upoštevajo določbe glede upravičenosti prehoda meje na posameznem mejnem prehodu, spremenjen prometni režim, upoštevati morajo navodila policistov in se podrediti mejnemu nadzoru. "Pri prehodu meje morajo pokazati veljaven dokument za prestop meje, zato naj pred prehodom meje preverijo veljavnost potovalnih dokumentov," še svetujejo.
Notranji minister je v četrtek zagotovil, da bo nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko ljudem, ki živijo ob meji, omogočal normalno življenje. To pričakuje tudi od italijanskih oblasti.
Od 14. ure dalje nadzor na italijansko-slovenski meji
Italija je ob 14. uri uvedla nadzor na meji s Slovenijo. Pri nekaterih mejnih prehodih ustavljajo približno vsako deseto do petnajsto vozilo, ponekod pa nadzor še ni bil vzpostavljen. Pri Fernetičih je na slovenski strani meje nastala manjša kolona, poroča Primorski dnevnik.
Pri Fernetičih ustavljajo predvsem kombije ali avtodome ter vozila z zatemnjenimi okni, medtem ko so avtomobile praviloma spuščali naprej. Ustavljajo približno vsako deseto do petnajsto vozilo. Na slovenski strani meje je postopno nastala manjša kolona. Na mejnem prehodu pri Rdeči hiši prav tako ustavljajo približno vsako deseto vozilo, še poroča Primorski dnevnik.
Kot je za TV Slovenija poročala Špela Lenardič, so cestne ovire in signalizacijo italijanski varnostni organi začeli nameščati okoli 12.30, sicer pa so z informacijami glede izvajanja nadzora zelo skopi. Preverjali bodo predvsem državljane tretjih držav, voznike kombiniranih vozil in tovornjakov, napovedujejo pa tudi, da bodo v času prometnih konic (zjutraj in popoldne), ko mejo prečka na tisoče delovnih migrantov, popustljivejši, je še navedla.
Na prehodu pri Repentabru ob 14. uri še ni bilo nadzora, prav tako ne pri prehodu Škofije. Pri tem sta sicer bila dva italijanska carinika, ki pa sta za STA povedala, da ne opravljata dela, povezanega s ponovno vzpostavitvijo mejnega nadzora. Kot sta še pojasnila, so vsak mejni prehod dodelili eni od italijanskih varnostnih sil, ne vesta pa, kdo je zadolžen za Škofije.
Poklukar poudaril nujnost začasnosti ukrepa
V pogovoru z italijanskim kolegom Matteom Piantedosijem je Poklukar poudaril nujnost začasnosti in sorazmernosti tega ukrepa. Prav tako je italijanskega kolega pozval, da morajo biti ukrepi sorazmerni in prijazni do naših državljanov, da se ne prekinejo kulturne, prijateljske in družinske vezi ljudi, ki živijo ob meji.
Italija je sicer za nadzor meje s Slovenijo poslala dodatnih 350 policistov in vojakov, ki bodo pomagali lokalnim varnostnim silam. Nadzorovali bodo prehode za mednarodni in za obmejni promet.
Nadzor bo na večjih mejnih prehodih potekal 24 ur na dan, medtem ko bo na manjših občasen. Nadzor bo potekal do 30. oktobra, za 2. november pa Italija načrtuje srečanje s predstavniki slovenskih in hrvaških oblasti v Trstu, na katerem bodo razpravljali o mejnih nadzorih, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
Razlog za nadzor grožnje varnosti v EU-ju in napete razmere
Slovenija se je za ukrep, kot je pred dnevi pojasnil notranji minister Boštjan Poklukar, odločila, potem ko jo je Italija obvestila, da bo v tem času uvedla začasni nadzor na meji s Slovenijo. Italija je sporočila, da nadzor uvaja zaradi spremenjenih razmer v Evropi in na Bližnjem vzhodu, bistvo tega začasnega ukrepa pa je preprečevanje terorizma in organiziranega kriminala.
Tudi slovenska vlada je v obrazložitvi odločitve kot razloge med drugim navedla grožnje javnemu redu in notranji varnosti v EU-ju, razmere na Bližnjem vzhodu in v Ukrajini ter nedavne teroristične napade v nekaterih članicah EU-ja.
Zaradi migracijskega pritiska in razmer na Bližnjem vzhodu je več držav EU-ja v zadnjem času uvedlo ali se odločilo za podaljšanje nadzora na notranjih schengenskih mejah. Med njimi je Avstrija, ki nadzor na meji s Slovenijo izvaja že od leta 2015 in ga je pred kratkim podaljšala še za pol leta.
Tudi Italija nadzor uvaja zaradi spremenjenih razmer v Evropi in na Bližnjem vzhodu, bistvo tega začasnega ukrepa pa je preprečevanje terorizma in organiziranega kriminala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje