Posvet vodij parlamentarnih strank o spremembi volilnega sistema z uveljavitvijo preferenčnega glasu na volitvah. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Posvet vodij parlamentarnih strank o spremembi volilnega sistema z uveljavitvijo preferenčnega glasu na volitvah. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

Premier Robert Golob je po posvetu vodij parlamentarnih strank o spremembi volilnega sistema z uveljavitvijo preferenčnega glasu ocenil, da je sprememba uresničljiva. Zanjo je potrebna dvotretjinska večina v DZ-ju oz. 60 poslanskih glasov, zato bodo ob nasprotovanju SDS-a podporo iskali pri NSi-ju.

"NSi predloga, ki je bil priložen k vabilu na ta sestanek, ne podpira," je dejal vodja poslanske skupine NSi-ja Janez Cigler Kralj. Samo ukinitev volilnih okrajev na obstoječe število volilnih enot bi po njihovem mnenju prinesla centralizacijo in ne bi omogočila odločilnega vpliva volivca na sestavo parlamenta. Ta dva pogoja uveljavlja njihov predlog, pravi, in sicer da bi volilne enote z zdajšnjih osem povečali na 18, iz vsake pa bi se v DZ volilo pet poslank oz. poslancev. Ta sprememba bi zahtevala tudi spremembo ustave in povečanje števila poslank in poslancev za dva, na 92, je predstavil. Odločilni vpliv volivcev pa bi zagotovili z absolutnim prednostnim glasom. O predlogu se je po njegovem mnenju večina političnih strank pripravljena pogovarjati.

NSi je v preteklosti načeloma podpiral uvedbo preferenčnega glasu, je poudaril Golob, a so se v koaliciji zavezali, da bodo pri presoji predlogov NSi-ja "zelo konstruktivni". "Če bodo v NSi-ju šli po poti tega predloga, je sprememba uresničljiva," je dejal. Če bi predloge začeli spreminjati, bo po njegovem mnenju to nemogoče. Do 10. septembra bodo tako počakali na pisni predlog NSi-ja, v katerem bodo odgovorili na nekatere dileme, nato bodo stekli nadaljnji pogovori.

"Ko bomo ta predlog dobili, bomo lahko z vso gotovostjo trdili, ali so nameni za spremembo od vseh omenjenih strank iskreni in tudi ali je izvedba dejansko mogoča še v tem mandatu," je dejal. Najprej pa bodo iskali politični konsenz in dovolj veliko število glasov za spremembo, nato bodo v proces vključili tudi stroko, je napovedal. Tedaj bodo poskušali uskladiti tudi poglede glede tega, ali naj bo preferenčni glas absoluten ali relativen, zagotovo pa to ne bo točka, na kateri bi poskus spreminjanja volilne zakonodaje padel, je še dejal.

SD bo sledil volji ljudstva in podprl neobvezni relativni preferenčni glas, je po posvetu napovedal poslanec SD-ja Damijan Zrim. "Koalicija pa ima omejeno število glasov in še vedno so mogoče nekateri poslanci, ki ne bodo upoštevali volje. Vse je torej na NSi-ju, ki bo tukaj odločilni dejavnik," je dejal Zrim. Če pa do jeseni ne bo jasno, ali imajo 60 poslanskih glasov, potrebnih za spremembo zakonodaje, pa po njegovi oceni ni smiselno nadaljevati procesa.

V Levici ocenjujejo, da je bil tokratni posvet izhodiščna točka za nadaljnje pogovore. "Tisto, kar je ključno, je, da so volivke in volivci na posvetovalnem referendumu, ki je imel relativno visoko udeležbo, s prepričljivo večino pritrdili temu, da si želijo takšen volilni sistem. Predlog, ki smo ga v DZ-ju že obravnavali v preteklih letih, je tako dobra osnova, dober začetek. Torej ukinitev krajev in uvedba relativnega preferenčnega glasu, podobno kot na evropskih volitvah," je navedel vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec. Po njegovih besedah je Levica tudi odprta za pogovore glede števila volilnih enot, če bi to pripomoglo k temu, da dosežejo potrebno dvotretjinsko večino. Prav tako pa bi to lahko pripomoglo tudi k večji raznolikosti kandidatov ob geografski razdeljenosti, je ocenil.

Premier Golob je v uvodu dejal, da gre za pobudo, ki je na referendumu o uvedbi preferenčnega glasu dobila največjo podporo volivk in volivcev, zato so z njo tudi začeli,
Premier Golob je v uvodu dejal, da gre za pobudo, ki je na referendumu o uvedbi preferenčnega glasu dobila največjo podporo volivk in volivcev, zato so z njo tudi začeli, "ne glede na to, da je na videz najkompleksnejša za izvedbo". Apeliral pa je tudi na vse politične stranke, da voljo ljudi, izraženo na referendumu, tudi spoštujejo. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

Janša: Iz tega ne bo nič

"Po današnjem sestanku lahko rečemo, da skoraj zagotovo iz tega ne bo nič," pa je ocenil predsednik SDS-a Janez Janša. Meni, da bi glede na predloge volilni sistem spremenili na slabše, ukinitev volilnih okrajev v državi, katere ena glavnih težav je pretirana centralizacija, je močan korak v napačno smer. Razvojne razlike v Sloveniji bi se tako še povečevale, hkrati pa bi se še naprej povečevala razlika med vzhodno in zahodno kohezijsko regijo, meni. "Mislim, da v slovenski javnosti ni nobene podpore za to, da se poveča število poslancev, hkrati pa tudi takšno povečanje volilnih enot pač ne predstavlja rešitve," je zavrnil tudi predlog NSi-ja. SDS se namreč zavzema za dvokrožni večinski volilni sistem, ki je bil leta 1996 potrjen na zakonodajnem referendumu, "vendar ga je ravno strankokracija zaobšla s spremembo ustave in ta volja še vedno ni uveljavljena".

Priprave na spremembo volilne zakonodaje