Foto: MMC RTV SLO
Foto: MMC RTV SLO

Državni zbor je 28. aprila imenoval sedem novih članov programskega sveta Radiotelevizije Slovenija: Alojza Bogataja, Nastio Flegar, Alenko Gotar, Roka Hodeja, Slavka Kmetiča, Janeza Štuheca in Andreja Prebila. Svetnikom, ki so prišli iz vrst civilne družbe, je namreč 16. maja potekel mandat.

Programski svet RTV-ja je tako prvič zasedal v obnovljeni sestavi in za novega podpredsednika sveta izvolil Matjaža Juharta. Juhart, ki je približno na polovici svojega štiriletnega svetniškega mandata, je na podpredsedniškem mestu nadomestil Marjana Doro, ki se mu je iztekel mandat. Poleg Juharta je bil kandidat za to mesto še Slavko Kmetič, eden od sedmih svetnikov, ki začenjajo mandat. Juhart je dobil 16 glasov podpore, Kmetič pa deset.

Programski svet pohvalil zaposlene na RTV Slovenija za delo v času epidemije

Svetniki so večino seje namenili pregledu in oceni delovanja RTV-ja v času epidemije covida-19. Generalni direktor RTV Slovenija Igor Kadunc je poudaril, da je krizni čas epidemije še posebej potrdil pomen javne radiotelevizije. Po njegovih besedah so morali v zavodu zaradi epidemije čez noč spremeniti svoje načrte tako glede programske sheme kot glede poslovanja. Opozoril je, da so bile potrebne hitre in obsežne kadrovske in organizacijske prilagoditve.

Kadunc je v gradivu za sejo tudi ocenil vpliv epidemije na poslovanje RTV-ja v letošnjem prvem polletju. Pojasnil je, da v zavodu največji izpad prihodkov pričakujejo na področju oglaševanja, in to za 2,9 milijona evrov oziroma 39 odstotkov v primerjavi s predlogom finančnega načrta. Vsota vseh eksternih prihodkov iz poslovanja pa naj bi zaostala za polletnim načrtom za 3,4 milijona evrov oziroma 5,6 odstotka.

Epidemija je zaradi nujne prilagoditve programske sheme in neizvedbe nekaterih projektov na drugi strani prinesla tudi prihranke. Po Kadunčevih navedbah naj bi bili variabilni stroški v prvem letošnjem polletju za dva milijona evrov oziroma 15,2 odstotka nižji od predloga finančnega načrta. Ocena poslovanja RTV-ja v prvem polletju tako predvideva za 1,3 milijona evrov slabši končni rezultat.

"Seveda se postavlja vprašanje, kakšen bo potem poslovni rezultat konec leta. Natančnega odgovora v tem trenutku še ne moremo dati, ker je spremenljivk preveč. Na prihodkovni strani ocenjujemo, da naj bi se skupaj predvideni prihodki za celo leto glede na načrt znižali za štiri oz. 4,5 milijona evrov," je dodal Kadunc in napovedal pripravo rebalansa do 10. julija, tako finančnega kot programsko-produkcijskega načrta.

V svetniški razpravi je večina menila, da se je RTV hitro prilagodil času epidemije in učinkovito opravil svoje poslanstvo, nekateri pa so kritično ocenili, da so neodgovorni novinarji in uredniki s pristranskim poročanjem pokvarili vtis o uspešno opravljenem delu drugih zaposlenih. Nekaj svetnikov je tudi izrazilo zaskrbljenost zaradi velikega izpada prihodkov, ki mu je botrovala epidemija.

Opozicija pričakuje menjavo generalnega direktorja

Iz opozicijskih strank LMŠ, SD in Levice je bilo slišati kritike, da si je koalicija razdelila članstvo v programskem svetu, čeprav bi tam morali sedeti predstavniki vseh poslušalcev in gledalcev. V opoziciji zato pričakujejo, da bo koalicija v prihodnje skušala zamenjati generalnega direktorja Kadunca.

Vlada je nedavno tudi predčasno razrešila tri nadzornike RTV-ja in imenovala tri nove: Boruta Rončevića, Antona Tomažiča in Draga Zadergala. Poleg tega so poslanci SDS-a predlagali predčasno razrešitev dveh nadzornikov. Parlamentarna mandatno-volilna komisija odločitve še ni sprejela, saj je za mnenje o predlogu zaprosila zakonodajno-pravno službo.

Odmeven tvit premierja Janeza Janše z dne 20. marca o delovanju RTV-ja pa je zbudil ostre odzive društva in sindikata novinarjev ter vodstva zavoda. V javnosti še vedno odmeva tudi vladno pismo Svetu Evrope z dne 7. aprila, ki je prav tako kritično do RTV-ja.

Programski svet RTV-ja v prenovljeni sestavi