Darja Radić - nova ministrica za gospodarstvo. Foto: MMC RTV SLO
Darja Radić - nova ministrica za gospodarstvo. Foto: MMC RTV SLO

Zavedam se, da je pred mano težka naloga. Zavedam se, v kakšni situaciji je slovensko gospodarstvo. Skupaj s sodelavci si bom prizadevala, da čim bolj omilimo krizo in da s svojo zavzetostjo pomagamo temu našemu gospodarstvu priti na višjo tehnološko raven.

Nova ministrica za gospodarstvo Darja Radić
Borut Pahor
Premier Borut Pahor je prepričan, da je Darja Radić prava oseba za novo ministrico za gospodarstvo, saj izpolnjuje vse potrebne pogoje za to. Foto: DZ


Darja Radić je na četrtkovi predstavitvi pred odborom za gospodarstvo izpostavila tri glavne programske usmeritve gospodarskega ministrstva. Svoje delo bi osredotočila na podporo krepitvi razvojne dejavnosti in konkurenčnosti gospodarstva, spodbujanje konkurenčnosti turizma in na zagotavljanje stabilne, konkurenčne in trajnostne oskrbe z energijo.
Borut Pahor in Darja Radić
Darja Radić je Pahorjeva kandidatka, do zdaj pa je delala kot državna sekretarka na ministrstvu za gospodarstvo. Foto: Ukom
Andrej Vizjak (SDS) o vladi in odhajajočem ministru Mateju Lahovniku.
Jakob Presečnik
SLS bo besedah Jakoba Presečnika skrbijo načrtovana (ne)posredna prodaja strateškega državnega premoženja; načrtovane organizacijske spremembe, kot je dokapitalizacija NLB-ja; ustanavljanje logističnega holdinga idp., zato tudi na tem področju od nove ministrice pričakujejo ustrezne odločitve. Foto: MMC RTV SLO

Čeprav opozicija tega nikakor noče slišati, je treba poudariti, da v letih, ko je bilo lepo vladati, ko so bile kašče polne, v tej državi nismo pripravili zalog za težke čase.

Cveta Zalokar Oražem (Zares) odgovarja na kritiko, da je za slabo gospodarsko stanje v državi kriva sedanja vlada.
Bojan Kontič
Bojan Kontič ugotavlja, da se bo morala nova ministrica med drugim potruditi, da bo dvig konkurenčnosti gospodarstva, ki ga je napovedala, skladen s socialno pravičnostjo; da bo črpanje evropskih sredstev uspešno in da se bo ustrezno odzivala na pobude v gospodarstvu. Foto: DZ

"Zavedam se, da je pred mano težka naloga. Zavedam se, v kakšni situaciji je slovensko gospodarstvo. Skupaj s sodelavci si bom prizadevala, da čim bolj omilimo krizo in da s svojo zavzetostjo pomagamo temu našemu gospodarstvu priti na višjo tehnološko raven," je po prepričljivem glasovanju v svoj prid (47 glasov za in devet proti) še poudarila nova ministrica, katere cilj je, da slovensko gospodarstvo postane bolj konkurenčno.

Pahor: Radićeva primerna z vseh vidikov
"Zdravo gospodarstvo in le zdravo gospodarstvo je tista temeljna garancija, temeljni porok za socialno varnost in blaginjo državljank in državljanov Republike Slovenije," je sklenila.

O Darji Radić je na izredni seji DZ-ja uvodoma spregovoril premier Borut Pahor, ki je dejal, da je praktična, da ima celovit vpogled v delo ministrstva za gospodarstvo, vizijo in dobro socialno mrežo na ministrstvu; ter da ima gospodarstvo o njej dobro ali solidno mnenje.

Naloga nove ministrice za gospodarstvo bo, da vzpostavi razmere, ki bodo omogočile, da bo Slovenija lahko ostala socialna država, je zatrdil predsednik vlade. Prav zato bodo glavni cilji nove ministrice po njegovih besedah naslednji: krepitev izvoznega dela slovenskega gospodarstva; vzpostavitev okolja, ki bo spodbujalo podjetja, da bodo vlagala v inovacije; in spodbuditev neke transformacije atmosfere, ki bo omogočila, da bodo zmagovalci v tekmi na slovenskem in tujem trgu primerno spodbujeni in nagrajeni.

SLS: Radićeva bo morala poskrbeti za naložbe
Do besede so nato prišli predstavniki poslanskih skupin. Najprej je v imenu SLS-a spregovoril Jakob Presečnik, ki je opozoril, da je vlada do zdaj vse premalo naredila za zagon gospodarstva in da se je prizadevalo le za gašenje posledic krize oziroma na področju sociale. Slovenija je ena izmed zgolj štirih držav, ki so še vedno v recesiji, je poudaril, na lestvici konkurenčnosti pa je naša država padla za 20 mest, zato SLS od nove ministrice pričakuje veliko.

Pričakovanja stranke so vezana predvsem na področje naložb, ki zdaj po Presečnikovih besedah povsem stagnira. Pri tem poslanec ni imel v mislih le naložb v avtoceste, temveč tudi v železnice, stanovanjske in poslovne objekte ipd.: "Radićeva mora poskrbeti za takšne projekte, ki bodo omogočili nadaljnje delo gradbenim podjetjem. /.../ Od njih je odvisnih na desetine, na tisoče delovnih mest."

DeSUS: Čas je za tehnološki razvoj
Od nove ministrice veliko pričakujejo tudi v DeSUS-u. Kot je dejal Anton Urh, Radićeva ne sme zaiti z začrtane poti programa ministrstva. "Dejstvo je, da stanje slovenskega gospodarstva ni zgolj posledica pričujoče krize, zato morajo biti dolgoročni ukrepi nuja. Narejen mora biti premik s točke sanacije negativnih posledic krize na točko, ko bo gospodarstvo pripravljeno na hiter odziv na morebitne prihodnje nove krize," je stališče DeSUS-a opisal Urh in dodal, da je treba iz gospodarstva odstraniti nezdrave lupine in oživiti zdrava jedra, pri čemer je imel v mislih predvsem tehnološki razvoj.

Posebno pozornost je treba po njegovih besedah posvetiti tudi nastajanju novih podjetij v tistih delih države, kjer gospodarstvo ni dobro razvito; razvijanju turizma s spodbujanjem javno-zasebnega partnerstva; sodelovanju gospodarskega ministrstva s kmetijskim pri izboljšanju predelovalno-živilske dejavnosti ipd.

LDS: Radićeva razume probleme podjetij in zna pomagati
Dolgoletne izkušnje kandiatke so prepričale Milana Gumzarja, ki je predstavil stališče LDS-a. Posebej pomembno se mu zdi, da Radićeva dobro pozna realni sektor oz. da velja za osebo, ki se odziva tudi na konkretne težave podjetij in jim zna ponuditi pomoč.

"V LDS-u se zavedamo, da prestrukturiranje gospodarstva zahteva ogromno dela; da kot malo odprt gospodarski prostor ne smemo izvajati togih industrijsko usmerjenih politik, temveč moramo udejanjati dobre ideje," je povzel mnenje kolegov, ki si po njegovih besedah želijo več medresorsko uskaljenih projektov s področja šolstva in izobraževanja. To naj bi omogočilo gospodarsko-tehnološki razvoj.

Narodne skupnosti: Čas za korak naprej na področju turizma
Čeprav je bil zadovoljen z delom odhajajočega ministra Mateja Lahovnika, je glede njegove naslednice optimističen tudi László Göncz (poslanska skupina narodnih skupnosti). Pozdravil je njene prioritete, med katere sodi povečanje konkurenčnosti, obenem pa poudaril potrebo po večji uravnoteženi gospodarskih središč, ker imajo nerazviti deli Slovenije, kakršno je Pomurje, velik interes do policentričnega oblikovanja.

Ker je kandidatka dobra poznavalka turizma, Göncz od nje pričakuje velike korake tudi na tem področju, saj je prepričan, da je na severovzhodu Slovenije ogromno skritih turističnih zakladov, s katerimi se do zdaj ni nihče ukvarjal.

SD: Pričakujemo boj zoper slamnata podjetja
Prvi poslanec SD-ja Bojan Kontič se je najprej zahvalil Lahovniku za opravljeno delo, nato pa spomnil, da so med poslanci in ministrom vendarle obstajale tudi razlike. V tem kontekstu je omenil zavrnjeni zakon o delitvi dobička, ko so se poslanci zavzeli za obvezno delitev med zaposlene, Lahovnik pa ne. In prav zato SD od Radićeve pričakuje, da bo poskrbela, da bo DZ jeseni ta zakon, četudi brez dopolnila o obvezni delitvi, vendarle lahko sprejel.

Kontiča skrbi še boj zoper ustanavljanje slamnatih podjetij. Kot je zatrdil, za to dovolj sprememba zakona o delovnih razmerjih, temveč bi bilo treba poseči še v zakon o gospodarskih družbah, pri čemer upa na dejavno vlogo nove ministrice.
SDS: Radićeva je strokovnjakinja, ni pa močna političarka
Radićeva pa si podpore ne more obetati od poslanske skupine SDS-a, čeprav ji poslanci največje opozicijske stranke, kot je zatrdil Andrej Vizjak, v glavnem ne bodo nasprotovali. Omenjeni poslanec SDS-a je ob tej priložnosti nanizal precej kritik na račun dosedanje gospodarske politike, ki je po njegovem odgovorna za trenutne slabe gospodarske razmere v državi.

Slovensko gospodarstvo po njegovih besedah potrebuje odločnega, politično močnega ministra, ki bo besede spremenil v dejanja, svoje videnje pa udejanjil v konkretnih ukrepih. Lahovniku to kljub politični moči ni uspelo, je poudaril. "Ali je Radićeva politično močnejša, učinkovitejša od Lahovnika?" se je vprašal. Menil je sicer, da je Radićeva strokovnjakinja, da je pridna, delovna ženska, ki ve, kaj je treba narediti v gospodarstvu. A sam kljub temu dvomi, da bo lahko v teh razmerah skozi vlado spravila prepotrebne ukrepe za gospodarstvo.

Zares: V času Janševe vlade kašče polne, zalog se pa ni delalo
Cvetka Zalokar Oražem
(Zares) je Vizjakove očitke zavrgla. Priznala je, da Radićeve ne čakajo lahki časi in enostavne naloge, da pa bo gotovo v iskanje primernih rešitev vložila vso svojo energijo, znanje in moč, pa tudi gorenjsko trmo in zdravorazumsko logiko, ki ji je ne manjka.

Vodja poslanske skupine Zaresa je pometla še z Vizjakovo kritiko, da je za krizo v Sloveniji kriva sedanja vlada. Zatrdila je, da so vzroki za gospodarske težave Slovenije tudi dediščina vlade Janeza Janše; dejstvo, da se reform ni sprejemalo; da je tranzicija prav v tem času pokazala vse stranpoti; nedorečeno prevzemanje podjetij ipd. "Čeprav opozicija tega nikakor noče slišati, je treba poudariti, da v letih, ko je bilo lepo vladati, ko so bile kašče polne, v tej državi nismo pripravili zalog za težke čase," je sklenila.

Zavedam se, da je pred mano težka naloga. Zavedam se, v kakšni situaciji je slovensko gospodarstvo. Skupaj s sodelavci si bom prizadevala, da čim bolj omilimo krizo in da s svojo zavzetostjo pomagamo temu našemu gospodarstvu priti na višjo tehnološko raven.

Nova ministrica za gospodarstvo Darja Radić


Darja Radić je na četrtkovi predstavitvi pred odborom za gospodarstvo izpostavila tri glavne programske usmeritve gospodarskega ministrstva. Svoje delo bi osredotočila na podporo krepitvi razvojne dejavnosti in konkurenčnosti gospodarstva, spodbujanje konkurenčnosti turizma in na zagotavljanje stabilne, konkurenčne in trajnostne oskrbe z energijo.
Andrej Vizjak (SDS) o vladi in odhajajočem ministru Mateju Lahovniku.

Čeprav opozicija tega nikakor noče slišati, je treba poudariti, da v letih, ko je bilo lepo vladati, ko so bile kašče polne, v tej državi nismo pripravili zalog za težke čase.

Cveta Zalokar Oražem (Zares) odgovarja na kritiko, da je za slabo gospodarsko stanje v državi kriva sedanja vlada.