Le nekaj ur po tem, ko je slovensko politično vodstvo na tiskovni konferenci sporočilo vesoljni Sloveniji, da je JLA začel agresijo zoper mlado državo, so na Radiu Slovenija vse svoje sile posvetili novi državnosti ter združili prvi in drugi program. S tem so omogočili hitro in učinkovito obveščanje, ki so ga dopolnjevali z dopisniki s celotne Slovenije, analitiki, strokovnjaki.
Dvajset let pozneje so se takratni in današnji vodilni osrednje slovenske radijske hiše dogodkov spomnili na proslavi. Na njej so počastili rojstni dan konceptualno prenovljenega Prvega programa, ki pa želi ostati demokratična fronta obveščanja v državi, obveščanja o vsem. Pri tem želi spoštovati manjšino in večino, ruralno in urbano ter predvajati dobro glasbo, je zbranim dejal direktor Radia Slovenija Miha Lampreht.
Filli: Radio ima svetlo prihodnost
Radio še vedno prinaša številne vsebine, ki se jih ne dobi v drugih medijih, je dejal generalni direktor RTV-ja Marko Filli. S tehnološkim napredkom se zelo spreminja naša uporaba medijev, tudi radia. Vedno več vsebin gledamo na televiziji, a poslušamo jih na radiu, ki v nasprotju z novimi mediji ne zahteva vse naše pozornosti in nas spremlja ob drugih opravilih, je dodal. Zato ima kljub častitljivim 80 letom radio po Fillijevem mnenju svetlo prihodnost.
Lampreht: Prihodnost je že tu
"Prihodnost radia se je že zdavnaj začela. Klasična funkcija radia ostaja, način posredovanja vsebin javnosti pa se bistveno spreminja. Radio je prisoten kjer koli, kadar koli in kakor koli," je o umeščenosti radia v precej gost medijski prostor za MMC dejal Lampreht.
V načrtu novi radijski programi
Nacionalni radio bo v obdobju do leta 2015 opravil pomembno prestrukturiranje in pri tem posebno pozornost namenil mlajši populaciji. Velika priložnost so večpredstavnostne platforme in medmrežje, na katerem bi lahko že leta 2013 pričeli uvajati nove, tematski kanale. Športni kanal, kanal za šoloobvezne, kulturno-umetniške kanale, pri vsem tem pa bo nacionalni radio poskušal držati distinkcijo od drugih v kakovosti, je dejal in dodal, da pri vsem tem nikakor ne bodo pozabili na tradicionalno zveste starejše poslušalce.
"Ne koketira s komercializacijo"
Po mnenju odgovorne urednice prvega programa Darje Groznik (pred kratkim ste lahko z njo klepetali na MMC-jevem klepetu) je radio med osamosvojitvijo odigral ključno medijsko vlogo z informativnim, v živo vodenim programom. Eno ključnih vlog igra tudi danes, je sodoben, a hkrati tradicionalen in ne koketira s komercializacijo, je dejala urednica. Spomnila je, da so prvi radijski valovi predhodnika Radia Slovenija Ljubljano preželi že davnega leta 1928.
Prireditev je glasbeno spremljal še en pomemben del nacionalnega medija, hišni ansambel z dolgo tradicijo Big Band RTV Slovenija, ki je pospremil glasove pevcev: Janeza Bončine - Benča, Neže Drobnič in Coleta Morettija.
Radio, kaj bo danes novega?
Radio opeva mnogo znanih imen svetovne glasbe, omenimo le dve odmevnejši. Britanski Queeni mu sporočajo: "Radio, someone still loves you!" (Radio, še te nekdo ljubi!). Pankerji Rancid pa v njem najdejo zatočišče: "Radio - when I've got the music, I've got a place to go!" (Radio - ko imam pravo glasbo, imam svoje zatočišče!). Vabljeni k poslušanju radia.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje