Razpis za štipendije za deficitarne poklice je razveljavljen, ker je prišlo do neenakopravnega obravnavanja prosilcev, ki niso imeli dostopa do vlog na spletu, je danes dejala ministrica za delo Anja Kopač Mrak. Razpis bo sklad ponovil in ga objavil na spletni strani v petek, 4. septembra skupaj z vlogo, ki se bodo vlagale 11. septembra.
Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Kopač Mrakova se je na novinarski konferenci najprej opravičila vsem, ki so imeli težave z dostopanjem do vlog na spletni strani sklada. Ta se je že prvi dan oz. v ponedeljek, ko je bila vloga objavljena na spletni strani Javnega sklada RS za razvoj kadrov in štipendiranje, zaradi izjemnega zanimanja za nekaj ur sesula.
Osnovna napaka je bila v tem, da je bila vloga za pridobitev štipendije za deficitarne poklice na spletni strani sklada za razvoj kadrov dosegljiva na isti dan, ko je bilo možno tudi oddati te vloge, ter izjemno veliko povpraševanje, je pojasnila ministrica. Dodala je, da je na sklad do danes skupaj prispelo več kot 6300 vlog za štipendije. A razpisanih je 1,2 milijona evrov, kar omogoča 1000 štipendij po 100 evrov mesečno.
Število vlog kaže na to, da bi kazalo povečati sredstva za te štipendije, a teh ni. Če bi spreminjali pravne akte, bi razpis ne bil že naslednji teden, zato so se na ministrstvu skupaj s skladom po navedbah Kopač Mrakove dogovorili, da bodo imeli prednost pri oddaji vloge vpisani v prvih letnikih srednje šole. Ob tem je napovedala spremembe zakona o štipendiranju v začetku prihodnjega leta.
Direktor sklada za razvoj kadrov in štipendije Franc Pristovšek je pojasnil, kako je prišlo do nepravilnostih. Tudi sam se je opravičil vsem, ki so sodelovali pri omenjenem razpisu, ker niso imeli enakovrednega dostopa do vlog kot vsi ostali vlagatelji.
"Na skladu smo dobro pripravljeni, a nismo pričakovali tako velikega navala," je dejal. Kot je izpostavil, je bilo v prvih dveh urah preko 30.000 obiskov, zato je spletna stran zelo počasi delovala oziroma je bila nedosegljiva.
Poudaril je, da pri tem ni šlo za favoriziranje ljudi iz Ljubljane, ki jih je bilo po preštetju vlog slabih 15 odstotkov, vsi ostali so bili iz drugih krajev Slovenije. "Ne glede na to, smo se odločili, da razpis ponovimo iz razlogov, ki jih je že dejala ministrica," je dodal Pristovšek.
Opozorila na pomanjkljivosti
V Dijaški organizaciji Slovenije (DOS) in Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) pozdravljajo razveljavitev in ponovitev razpis za dodelitev štipendij za deficitarne poklice. Vendar je po njihovem mnenju problematičen tudi način podeljevanja teh štipendij, zato se sprašujejo, kaj bo prinesel nov razpis.
Tako poudarjajo, da ob ponovitvi razpisa nekatere težave še vedno ostanejo, sploh če se bodo štipendije podeljevale po enakem principu, torej po principu hitrejšega prijavitelja. Glede na zakon pa novi pogoji ne morejo biti določeni kar s samim razpisom.
Dijake je po njihovem mnenju ponedeljkova situacija naučila, naj predvidevajo nepredvidljivo, "lahko pričakujemo vrste dijakov pred skladom, morda tudi nočno šotorjenje pred dnem, ko bodo prijave znova odprte". Zato bi bilo po njihovem mnenju potrebno spremeniti zakon o štipendiranju in politiko štipendiranja, saj, kot opozarjajo, zgolj tehnične težave zagotovo niso edini problem štipendij za deficitarne poklice.
Ob tako velikem navalu pa se sprašujejo tudi, ali v resnici sploh gre za deficitarne poklice oz. izobraževalne programe. "Zanimivo je tudi, da v času razpisa za nekatere izmed 'deficitarnih' poklicev sploh ni bilo objavljenih prostih delovnih mest na zavodu za zaposlovanje, ki bi kazala na nezapolnjeno potrebo po kadrih," so navedli.
Kateri so deficitarni poklici?
Med deficitarne poklice so uvrščeni mesarji, zlatarji, zidarji, peki, elektrotehniki, gozdarji, slaščičarji, mehatroniki, keramičarji, mizarji, kleparji, dimnikarji, kemijski tehniki, avtoserviserji in drugi - na seznamu, kdo lahko vloži vlogo, so zapisane šole in njihovi programi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje