Košir je za MMC povedal, da je število prošenj za pomoč vse večje, saj so povečanje zaznali že leta 2009, lani pa je bilo okoli 20-odstotno. Če je bilo leta 2009 okoli 135.000 prejemnikov pomoči (posameznikov in družin), jih je bilo tako lani že več kot 170.000. Tudi letos pa glede na številne stečaje in naraščajočo brezposelnost - ta je, kot je znano, dosegla že številko 110.000 - pričakujejo vse več ljudi, ki se bodo v stiski obrnili nanje.
"Sredstev je zmeraj premalo"
Pa bo sredstev dovolj za vse? "Sredstev je zmeraj premalo," odgovarja Košir, ki pojasnjuje, da pomoč dobijo na različne načine: FIHO (Fundacija za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij) v letnem planu predvidi določeno pomoč v prehrambnih artiklih, prehrambne artikle prispeva tudi EU, poleg tega pa vsako leto potekajo različne akcije, denimo Podarim dobim, Peljimo jih na morje, Drobtinica in številne druge.
Res pa gre tu predvsem za prehrano in oblačila, čeprav ljudje potrebujejo tudi denarno pomoč za pokritje osnovnih stroškov, kot sta elektrika in plin. A to dajejo le izjemoma, saj jim sredstev zmeraj primanjkuje, pojasnjuje Košir.
Vlada lani razočarala
Košir k pomoči, bodisi denarni, ki bi jo nato pretvorili v prehrambne aritkle, ali pa tudi k neposredni denarni pomoči, poziva tudi vladne službe. Kot pojasnjuje, so leta 2009 oni in Karitas dobili 500.000 evrov, lani pa teh sredstev ni bilo, čeprav so jih januarja zahtevali. Načrtovali so vsaj milijon evrov od vlade, dobili pa nič, zato upajo, da ga bodo dobili vsaj letos.
Trkajo tudi na vrata Slovenske Karitas
Da število prošenj že od začetka krize narašča, visoko pa je bilo že leto prej, ko je porasla inflacija, poročajo tudi v Slovenski Karitas. Število prejemnikov in njihovih družinskih članov, ki so lani na 420 enotah Karitas prejeli pomoč, je po prvih ocenah naraslo na več kot 140.000, so povedali za MMC. Porast pričakujejo tudi leta 2011.
V letu 2010 so s hrano zadovoljivo pokrivali potrebe po pomoči, primanjkuje pa jim sredstev za pomoč pri plačilu položnic, šolskih potrebščin in za druge oblike pomoči.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje