Gregorič trdi, da se tega, ali je svojo dejavnost prijavil KPK-ju, ne spomni. Dodaja tudi, da kot prokurist ni podpisal niti ene pogodbe ali računa. Foto: Televizija Slovenija (zajem zaslona)
Gregorič trdi, da se tega, ali je svojo dejavnost prijavil KPK-ju, ne spomni. Dodaja tudi, da kot prokurist ni podpisal niti ene pogodbe ali računa. Foto: Televizija Slovenija (zajem zaslona)

Podjetje Cyclopet je Miroslav Gregorič ustanovil leta 2003, leta 2012 ga je predal svoji ženi, ta pa leta 2018 njuni hčeri. A poslanec Gibanja Svoboda je vse do 6. januarja letos ostal prokurist, torej pravni zastopnik podjetja. Njegova hči ima sicer v Ljubljani zobozdravstveno ordinacijo s koncesijo, ki je v lasti podjetja Cyclopet, njeni letni prihodki pa v povprečju znašajo dobrih 600.000 evrov.

Pretekli četrtek je Gregorič na parlamentarni seji sicer nasprotoval predlogu poslanskih kolegov, da si koncesionarji ne bi smeli več izplačevati dobička. "v Sloveniji imamo nad 1600 koncesionarjev na primarnem in sekundarnem nivoju," je opozoril v DZ-ju in se vprašal, kaj se bo zgodilo, če začnejo vračati koncesije. "Glasoval bom proti takemu predlogu in upam, da tudi kolegi iz koalicije," je poudaril ob obravnavi zakon o zdravstveni dejavnosti, ki je sicer najpomembnejši zakon zdravstvene reforme te vlade.

Gregorič, ki svoje dejavnosti ob nastopu poslanskega mandata ni obvestil niti DZ-ja niti Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK), sicer trdi, da ni kot prokurist podpisal niti ene pogodbe ali računa podjetja Cyclopet. Ob tem trdi, da se ne spomni, ali je dejavnost prijavil ali ne. "Prijava v KPK je ogromna, tam notri so prijavljene vse moje parcele, katerih sem lastnik. A mislite, da vem na pamet, katere so? Ne vem," je dejal.

Gregorič situacije ne vidi kot ovire pri političnem udejstvovanju

Tudi iz centrale stranke Svoboda so odgovorili, da s tem niso bili seznanjeni. "Prav nič nisem vedela do danes," je o tem dejala vodja poslanske skupine Svobode Nataša Avšič Bogovič. "Če je ni prijavil, ko se bom jaz s tem seznanila, se bodo s tem ukvarjali pristojni organi," je napovedala.

Na vprašanje, ali situacijo, v kateri se je znašel, vidi kot konflikt interesov in oviro pri političnem nastopanju, Gregorič odgovarja, da "absolutno ne". "Prokurist sem ostal za vsak primer, če bi bilo treba kakšno stvar urediti namesto žene, ki je bila prej lastnica, oziroma namesto hčerke, ampak ker do tega nikoli ni prišlo, smo to ukinili," je še dejal.

V KPK-ju ob tem poudarjajo, da sta funkciji poslanca in prokurista po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije nezdružljivi.

Je poslanec Gibanja Svoboda Miroslav Gregorič kršil Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije?