Referendumsko glasovanje bo sicer potekalo 11. maja. Foto: BoBo
Referendumsko glasovanje bo sicer potekalo 11. maja. Foto: BoBo

Odločitev vlade o odprtju nove proračunske postavke, da zagotovi sredstva Državni volilni komisiji (DVK) je po pojasnilih finančnega ministra Klemna Boštjančiča "relativno tehnična odločitev", vezana na izvedbo referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Na slednjem bo po besedah finančnega ministra v ospredju vprašanje smiselnosti zakonske ureditve dodatkov k pokojninam za umetnike, zato je to tudi ena od tem, ki jo je na seji vlade odprl sam.

"Treba je namreč vedeti, da je eden glavnih krivcev, lahko si upam reči, za ta zakon ministrstvo za finance," je na novinarski konferenci po seji vlade dejal Boštjančič. Ministrstvo je namreč resor za kulturo opozarjalo, da kriteriji za dodelitev izrednih pokojnin za kulturnike niso jasno določeni ter da naj zadevo zakonsko uredijo. Spomnil je tudi na opozorilo računskega sodišča, ki je že pred leti povedalo, da je treba jasneje postaviti kriterije.

Boštjančič je še poudaril, da je bilo bistveno več tovrstnih dodatkov podeljenih v mandatih preteklih vlad, kot v mandatu te vlade. Tudi ko je vlade vodila stranka SDS, ki zdaj predlaga referendum. "Ta zakonska ureditev nima popolnoma nobene povezave z izplačili, ki jih iz proračuna namenjamo vsako leto," je navedel finančni minister.

"Z zakonom reguliramo kriterije, število upravičencev se bo verjetno znižalo"

Dodatek k pokojni lahko namreč umetniki prejemajo že zdaj. Trenutno se izplačuje 83 posameznikom, ki bodo še naprej prejemali te dodatke, ne glede na to, ali bo nov zakon na referendumu zavrnjen ali ne. "S tem zakonom samo reguliramo kriterije, ker želimo, da so jasni. Ocenjujemo, da se bo na ta način v resnici celo verjetno znižalo število upravičencev do tega, ker bodo bolj jasni kriteriji," je dodal Boštjančič.

Sorodna novica Referendum o dodatku k pokojnini za umetnike bo 11. maja

Zato je za ministra razprava o verjetnih stroških dodatkov glede na število potencialnih upravičencev "absurd nad absurdi". Po konzervativnih ocenah bi namreč letno dodatek prejeli po štirje dodatni posamezniki. To po navedbah ministra pomeni, da bo strošek referenduma znašal za naslednjih 100 let teh dodatkov. "Včasih je zelo lahko opletati s posameznimi zneski. Ker nas ves čas pozivajo k odgovornosti, si želim, da bo kdo tudi prevzel odgovornost za ta strošek iz proračuna," je sklenil minister Boštjančič.

Referendumsko zahtevo je sicer s 47.000 podpisi vložila stranka SDS. V stranki menijo, da zakon prinaša neupravičene privilegije peščici in da se morajo pokojnine urejati drugače, ne s parcialnimi zakoni.

Predčasno glasovanje bo Ljubljani potekalo v Hali Tivoli

Referendumsko glasovanje bo potekalo 11. maja, referendumsko vprašanje pa se bo glasilo: "Ali ste za to, da se uveljavi zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ga je sprejel DZ na seji dne 30. 1. 2025?" Predčasno glasovanje na zakonodajnem referendumu bo v tednu pred referendumsko nedeljo kot običajno potekalo v torek, sredo in četrtek, torej med 6 in 8. majem, na za to namenjenih voliščih.

Za območje ljubljanske upravne enote bo za vseh 14 volilnih okrajev predčasno glasovanje potekalo na eni lokaciji, a tokrat to ne bo na Gospodarskem razstavišču, saj so bili prostori že zasedeni. Okrajne volilne komisije so za lokacijo tokratnega predčasnega glasovanja v Ljubljani izbrale Halo Tivoli. S to odločitvijo se je na seji seznanil tudi DVK.

Na isti lokaciji bo na dan splošnega referendumskega glasovanja, ki bo potekalo 11. maja, tudi t. i. volišče omnia, kjer bodo lahko glasovali volivci, ki bodo želeli svoj glas oddati izven okraja stalnega prebivališča. Vlogo za glasovanje izven okraja stalnega prebivališča morajo volivci oddati do 7. maja.

Do tedaj lahko vlogo za glasovanje na domu oddajo tudi volivci, ki se zaradi bolezni ne bodo mogli zglasiti na volišču. Za glasovanje po pošti v Sloveniji, do česar so upravičeni volivci v bolnišnici, socialnovarstvenem zavodu za institucionalno varstvo, v priporu ali zaporu ter volivci z odločbo o invalidnosti, pa je treba oddati vlogo najpozneje do 30. aprila, so v sporočilu za javnost spomnili na DVK-ju.

Člani DVK-ja so se sicer na seji seznanili tudi z dopisom ministrstva za zunanje in evropske zadeve o kadrovskih in organizacijskih težavah pri predlogih za imenovanje volilnih odborov za glasovanje na diplomatskih predstavništvih in konzulatih Slovenije v tujini. Državna volilna komisija bo ministrstvo pozvala, naj poda nov predlog za vzpostavitev volišč v tujini, so sporočili.

Volivci s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki bodo na dan glasovanja v tujini in bi želeli glasovati po pošti iz tujine ali na diplomatskem predstavništvu, morajo vlogo za glasovanje iz tujine oddati do 25. aprila. Enako velja za tiste volivce, ki stalno prebivajo v tujini in bi želeli glasovati po pošti iz tujine.