Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je sicer tokrat prejela bistveno manj klicev kot v času predsedniških in lokalnih volitev.
Danes do 18. ure so na Inšpektoratu za notranje zadeve prejeli le tri obvestila o kršitvah volilnega molka, a kot je dejal dežurni inšpektor Matija Remec, so se vsa tri izkazala za neupravičena oziroma niso kazala na prekršek. Klicev je torej bistveno manj kot pretekle konce tedna.
"Glede na to, kako počasi padajo številke iz konca tedna v konec tedna, bi človek lahko predvidel, da so volivci že malce utrujeni, po navadi prejmemo kar nekaj prijav domnevnih kršitev, ob tem referendumu pa tega ni bilo toliko," je povedal Remec.
Volilni molk traja do zaprtja volišč
V skladu z zakonom o volilni in referendumski kampanji se je opolnoči končala referendumska kampanja, povezana z glasovanjem na referendumih o novelah zakonov o vladi, o dolgotrajni oskrbi in o Radioteleviziji Slovenija. Volilni molk bo trajal do zaprtja volišč, torej do nedelje do 19. ure.
V tem času so prepovedane vse politične oglaševalske vsebine in druge oblike politične propagande, katerih namen je vplivati na odločanje volivk in volivcev pri glasovanju na referendumih. To so propaganda v medijih, elektronskih publikacijah in propaganda z uporabo telekomunikacijskih storitev, nameščanje novih plakatov in razdeljevanje letakov s politično oglaševalsko vsebino, objavljanje videospotov oziroma oglasov političnih strank, pozivanje volivk in volivcev, koga naj volijo, javni shodi v povezavi z referendumsko kampanjo.
Za kršitev so predvidene globe od 800 do 3000 evrov za organizatorja referendumske kampanje, od 300 do 600 evrov za odgovorno osebo organizatorja referendumske kampanje,
od 250 do 500 evrov za pravno osebo ali s. p. ter od 150 do 250 evrov za posameznika ali odgovorno osebo pravne osebe oziroma samostojnega podjetnika.
Inšpektorat Republike Slovenije za notranje zadeve bo obravnaval kršitve volilnega molka na podlagi Zakona o volilni in referendumski kampanji, so navedli na MNZ-ju.