Svet je vodstvu naročil, da v zvezi s sporno oddajo o romski problematiki, v kateri je nastopil tudi poslanec SNS-a Zmago Jelinčič, sprejeme ustrezne sklepe in o njih poroča na naslednji seji. Zaradi poteka seje so iz programskega sveta odstopili trije od petih predlagateljev te izredne seje, in sicer Spomenka Hribar, Tanja Lesničar Pučko in Vlado Miheljak. Zaradi dvomov o nezdružljivosti funkcij je iz sveta izstopila Tatjana Pirc, ki je postala odgovorna urednica prvega programa Radia Slovenija.
Presenečenje zaradi odstopov
Predsednik programskega sveta javnega zavoda Stane Granda je zaradi odstopov izrazil presenečenje in hkrati upanje, da si bo kdo od odstopljenih premislil. V nasprotnem primeru Granda pričakuje, da bo državni zbor izpraznjena mesta zapolnil do februarja, ko bo predvidoma na sporedu naslednja seja programskega sveta.
Sicer pa so člani programskega sveta o Piramidi danes burno razpravljali. Generalni direktor Anton Guzej je redstavil nekaj ukrepov, ki jih je vodstvo sprejelo takoj po sporni oddaji, 28. novembra. Tako so se med drugim odločili, da ponovitve oddaje ne bo, poslanca Jelinčiča niso povabili v polfinalno oddajo, samo vodstvo pa se je od oddaje tudi distanciralo. Spomenka Hribar je ob tem menila, da je bilo to premalo in da bi se moralo vodstvo Romom tudi opravičiti.
Komisija za informativne in izobraževalne programe je glede oddaje Piramida pozvala vodstvo RTV-ja, naj pripravi natančna pravila ravnanja, v prihodnje pa naj skrbneje izbira nastopajoče.
Primer Petrovčič v reševanje komisiji
Programski svetniki so obravnavali tudi primer novinarke Vide Petrovčič. Sprejeli so sklep, ki pristojni komisiji nalaga ogled posnetka oddaje Utrip, zaradi katere je bila novinarka premeščena na drugo delovno mesto, morebitne kršitve delovnopravne zakonodaje pa bo obravnavala tudi pravna služba. Komisija, ki je zadevo obravnavala, je namreč ugotovila, da ni pristojna za reševanje kadrovsko-upravnih zadev oziroma za poseganje v spore med novinarji in uredniki, saj bi s tem posegla v uredniško in novinarsko avtonomijo.
Več prihodkov in investicij, manj zaposlenih
Svet je pred tem sprejel programski načrt ter soglašal s finančnim predlogom za l. 2007. Po besedah direktorja RTV Slovenija Antona Guzeja vodstvo v prihodnjem letu načrtuje povečanje prihodkov iz oglaševanja, saj želijo iz tega naslova dobiti 5,5 milijarde tolarjev.
Načrtovana naj bi bila tudi obogatitev programskih vsebin, čemur naj bi namenili dodatno milijardo sredstev. Guzej je dodal, da namerava RTV Slovenija zmanjšati število zaposlenih z zdajšnjih 2.170 na manj kot 2.000. Direktor Radia Vinko Vasle je predstavil odgovorne urednike v posameznih programih, direktor Televizije Jože Možina pa je pojasnil, da so na TV Slovenija zaenkrat imenovali le Petra Radoviča.
Za investicije bo javni zavod v letu 2007 namenil 4,9 milijarde tolarjev, kar je po besedah Guzeja dvakrat več kot preteklo leto. Na Televiziji Slovenija tako med drugim uvajajo digitalno televizijo in parlamentarni program, načrtujejo pa tudi nadomestno gradnjo multimedijskega centra na ulici Komenskega (za to je predvidenih pet milijard tolarjev). Predsednik programskega sveta Stane Granda je ob tem dodal, da se uvaja tudi program za romsko manjšino.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje