Po mnenju nekdanjega ministra za zunanje zadeve Dimitrija Rupla lahko to, kar je dejal Pahor na neformalnem sestanku, vpliva na mednarodne odnose Slovenije. "Tukaj je kup problemov. Prvič, predsednik vlade ne bi smel biti tako prostodušen, drugič, novinarji ne bi smeli biti tako prostodušni. Kar se pa tiče izjav o tujcih. Meni je nerodno. Nerodno mi je zaradi Orbana," je dejal Rupel za MMC.
Rupel: Pahor si je onemogočil določene stike
"Hudo mi je, da se je tako dogajalo. Vsi skupaj bi morali biti malo bolj pametni, se malo zavedati posledic tega, kar govorimo," je opomnil Rupel, ki upa, da Pahorjeve izjave ne bodo imele posledic.
"Gospod Pahor je predvsem sebi onemogočil določene stike, poti. Marsikaj se reče o državah, ampak, če si predsednik vlade, se to interpretira kot neko uradno stališče, tudi če je bilo izrečeno neuradno. Kar spomnite se, kaj je bilo s Ferencem Gyurcsanyjem, prejšnjim madžarskim premierjem, ki je na nekem strankarskem zborovanju govoril o tem, da so lagali pred volitvami, in ga je to spremljalo celotni mandat. To so stvari, ki so za našega predsednika vlade zelo neprijetne, zelo škodljive," je prepričan.
"Želim si, da bi bilo čim manj škode"
So to tudi škodljive stvari za državo? "Za državo samo ... Marsikdo se bo malo nasmihal, ampak to je tako kot zgodba iz WikiLeaksa. Saj ni bilo kakšne velike materialne škode, ampak ljudje se nasmihajo. Človek izgubi ugled. To ni dobro. Želim si, da bi bilo čim manj škode," je še dejal Rupel.
V neformalnem pogovoru z novinarji je premier omenjal tudi nekatere druge države (Ciper, Španijo, Portugalsko, Kitajsko, Nemčijo, Anglijo) in Evropsko unijo.
"Problem se imenuje Španija"
"Velik problem, ki se zdaj najavlja, ni Ciper. Ciper bo šel, jasno, zaradi Grčije, v mehanizem. Vprašanje tednov. To vemo vsi. Je preprosto preveč odvisen od grškega gospodarstva /.../. Ampak Ciper je obvladljiv, kljub temu da je bančni sistem tam močan. Poleg tega je Ciper zaenkrat z naslovnic vseh časopisov, ker na to pazi London. London ima do Cipra posebno razmerje, zgodovinsko. Problem se imenuje Španija. Vsi gledamo, kaj se bo v Španiji zgodilo," je dejal novinarjem.
Ob pogovoru o vstopu Kitajske v lastniško strukturo NLB-ja, o morebitni kitajski gradnji železnic in tretje osi se je premier razgovoril: "Kitajci bi pa kupili vse pri nas. /.../ Oni so prav tako prišli z blazno mamljivo ponudbo za železnice. Problem je bil, da so postavili pogoje, da pridejo z vsem inženirskim in tehničnim osebjem. Kar bi pomenilo 25.000 Kitajcev do izgradnje modernih železnic; 25.000 Kitajcev si mi socialno ne moremo privoščiti. To je dejstvo. Kam bi jih naselili? Bo postala nestrpnost izjemna. On pravi 25.000, saj to ni nič. Ja pi*, za Kitajsko ni nič, ker vas je milijarda 300, ampak pri nas bi pa to postal socialni fenomen."
Pahor: Orban gre čez Janeza
"Problem je,da zdaj Evropa postaja malo občutljiva na Kitajce, ker kupujejo vse po vrsti. /.../ Zdaj bomo videli, kaj bo z Grčijo. Če bo Grčija zašla resno v težave, ne bo preostalo Papandreuju drugega, kot da bo pristal na kitajske pogoje. To je devastantno," je prepričan.
Na pobudo novinarjev pa se je predsednik vlade Borut Pahor dotaknil tudi političnih razmer na Madžarskem: "Na Madžarskem se je zgodilo nekaj, kar mislim, da se pri nas kljub vsemu ne bo. Na Madžarskem je Orban zmagal z zares prepričljivo večino. /.../ Jaz imam svoje mnenje o Janši, ampak Orban gre čez Janeza v tem smislu. Ko bo Madžarska nehala predsedovati EU-ju, bo imel Orban politični pogreb. Že zdaj, ali ste kje videli Orbana kot šefa predsedujoče države, ki bi govoril v imenu EU-ja? Takoj, ko bo konec predsedovanja, bo Madžarska izolirana. /.../ Njih je vrgel iz tira zakon o medijih, vrgel jih je iz tira zakon o državljanski pravici, vrgla jih je iz tira novela ustave. Povsod je Orban pokazal, da absolutno ne bo dopuščal nobene kritike vlade in da želi imeti red in mir in disciplino."
Nemce zanima hrvaška Reka bolj kot Koper?
In Pahor se boji tudi naveze Nemčija - Hrvaška: "Jasno je postalo, da tega logističnega holdinga vsaj v kratkem ne bo. /.../ Nikoli niso Nemci kar koli pogojevali z vstopom, oni celo pravijo: Vi ste premajhni. Kar mene skrbi, je, da se bo en dan pokazal Nemec v Reki. Reka je pa seveda za njih že atraktivna. Bodo v EU-ju, Reka je veliko pristanišče, pospešeno gradijo drugi tir, kar ga bomo mi tudi zdaj, ampak oni bodo zgradili tir /.../ rabijo tuj kapital in kam lažje bo Nemcem priti kot do Reke?"
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje