Generalni sekretar Nata Mark Rutte in ameriški obrambni minister Pete Hegseth na srečanju Natovih obrambnih ministrov. Foto: Reuters
Generalni sekretar Nata Mark Rutte in ameriški obrambni minister Pete Hegseth na srečanju Natovih obrambnih ministrov. Foto: Reuters

"Seveda je nujno, da je Ukrajina, ko je govora o Ukrajini, tesno vpeta v vse, kar se dogaja okoli Ukrajine," je dejal Rutte novinarjem dan po tem, ko sta se o začetku pogajanj dogovorila ameriški in ruski predsednik, Donald Trump in Vladimir Putin.

Zagotovil je še, da se zavezniki strinjajo, da želijo mir v Ukrajini "raje prej kot kasneje". Vendar pa Nato ne more dopustiti Putinu, da v prihodnje zaseže še kak kvadratni kilometer Ukrajine, je dodal po poročanju britanskega BBC.

Kakršenkoli dogovor o Ukrajini brez sodelovanja Evrope bo propadel, se je v Bruslju strinjala visoka zunanjepolitična predstavnica EU-ja Kaja Kallas. "Jasno je, da kakršen koli dogovor, sklenjen za našim hrbtom, ne bo deloval. Del dogovora bosta morali biti tudi Ukrajina in Evropa," je na sedežu zveze Nato v o sredinem pogovoru predsednikov ZDA Donalda Trumpa in Rusije Vladimirja Putina povedala Kallas. Obenem je posvarila pred popuščanjem Kremlju še pred začetkom pogovorov. Tako po njenem mnenju ne bi smeli še pred začetkom pogovorov izključiti možnosti, da se bo Ukrajina pridružila zvezi Nato, kot so storile ZDA.

"Članstvo v Natu je najmočnejše, pa tudi najcenejše varnostno jamstvo," je poudarila visoka zunanjepolitična predstavnica unije.

Podobno stališče je navedel britanski obrambni minister John Haeley, češ da je naloga Nata, da spravi Ukrajino v najugodnejši možen položaj za začetek pogajanj. "Ne more biti pogajanj o Ukrajini brez Ukrajine," je dodal.

Ameriški obrambni minister Pete Hegseth pa je poudaril, da pogovor Trumpa s Putinom o začetku pogajanj o koncu vojne v Ukrajini zagotovo ni bila izdaja Kijeva, poroča francoska tiskovna agencija AFP. "V tem ni nobene izdaje. Gre za priznanje, da si ves svet in ZDA prizadevajo za mir, mir s pogajanji, kot je dejal predsednik Trump, in za ustavitev ubijanja. Zato bosta morali obe strani priznati stvari, ki jih ne želita," je povedal ob prihodu na zasedanje.

Članstvo Ukrajine v Natu ena od ključnih spornih točk

V sredo sta se Trump in Putin po telefonu dogovorila o začetku pogajanj za končanje vojne v Ukrajini. Trump je o tem obvestil tudi ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega. Kasneje na novinarski konferenci pa se Trump ni hotel zavezati, da bo pri pogajanjih sodelovala tudi Ukrajina.

Ocenil je še, da ne bi bilo "praktično", da bi Ukrajina dobila članstvo v Natu, potem ko je že Hegseth dejal, da ZDA ne vidijo članstva Ukrajine v zavezništvu kot del rešitve za končanje vojne.

Izjave ameriških oblasti glede vojne v Ukrajini je danes za obžalujoče označil nemški minister za obrambo Boris Pistorius, saj je prepričan, da so ZDA popustile Rusiji še pred začetkom pogovorov. "Po mojem prepričanju bi bilo bolje govoriti o možnostih Ukrajine za članstvo v Natu ali možnih izgubah ozemlja za pogajalsko mizo," je dejal.

Prizadevanja Ukrajine za vstop v zvezo Nato so namreč ena od ključnih spornih točk v konfliktu med Ukrajino in agresorko Rusijo.

Se pa Nato po prepričanju francoskega obrambnega ministra Sebastiena Lecornuja spopada s pomembnimi vprašanji o svoji prihodnosti. "Ljudje ga imenujejo najmočnejše vojaško zavezništvo v zgodovini. To je zgodovinsko resnično, vendar je vprašanje, ali bo še vedno res čez 10 ali 15 let," je dejal.

Obrambni ministri zveze Nato danes predvidoma razpravljajo o nadaljnji podpori Ukrajini in povečanju obrambnih izdatkov. Zasedanje bo namenjeno tudi pripravam na junijski vrh zavezništva na Nizozemskem.

Nato o zviševanju obrambnih izdatkov